Kripto Para

Blockchain Sayesinde Şifrelere Olan İhtiyaç Ortadan Kalkacak

blockchain sifre

Blockchain siber güvenlik şirketi Unbound Tech, şirketlere şifre kullanmasına gerek bırakmayan yeni bir giriş çözümü başlattı.

17 Haziran tarihli açıklamaya göre, Unbound Tech’in yeni kimlik çözümü, merkeziyetsiz anahtar yönetim sistemi sayesinde geleneksel kimlik doğrulama yöntemlerine olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Sistem, ayrıca blockchain cüzdanlarına erişmek için de kullanılabilecek.

Sistem, donanım token’ların, yazılım tabanlı tek seferlik şifrelerin ve standart parolaların yerini alması için tasarlandı. Şirkete göre yeni çözüm, yüksek riskli işlemlerin  güvenliğini sağlayabilir. Ayrıca  kullanılabilirlik ve maliyetten ödün vermeden işlemleri doğrulayabilir.

Unbound Tech CEO’su ve kurucu ortağı Yehuda Lindell, yaptığı açıklamada kurumsal alanda bu tür hizmetlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Diğer yandan, kolayca kullanılabilir olan çözümlerin yeterince güvenli olmadığını ileri sürdü:

“Bugün bulut sızıntılarının en büyük kaynağı aslında kimlik doğrulama mekanizmalarının kırılmasıdır. Bu nedenle, güvenliğin bu açısı, güvenliği sağlamada en merkezi ve kritik sorunlardan biri haline geliyor.”

Anahtarlar Asla Bir Araya Gelmiyor

Sistemin anahtarları, merkeziyetsiz bir şekilde, birden fazla cihazda saklanıyor ve hiçbir zaman bir arada tutulmuyorlar. Kimlik doğrulama çözümü, ilgili tarafa tam olarak açıklamadan anahtarla bir mesaj imzalamak için çok taraflı hesaplama kullanıyor.

Dijital kimlik çözümleri, blockchain teknolojisi uygulamaları için giderek daha aktif bir gelişme alanı haline geliyor. Güney Kore teknoloji devi LG’nin bilişim teknolojisi kolu olan LG CNS’in temsilcisi, blockchain teknolojisinin gelecekte tüm giriş işlevlerinin yerini alabileceğini öne sürdü. Daha önceki haberlerde  LG CNS’nin, web şirketi için blockchain tabanlı dijital kimlik standardı geliştirme amaçlı Amerikan şirketi Evernym ile de ortaklık kurulduğu öğrenilmişti.

Yorum Yap