Çin Polisi Uyardı: Hemen Kanmayın!

Çin’de blockchain temelli bir şirket tarafından yüksek kat vaadi ile 48 milyon dolandırılan 3.000 kişinin yaşadığı olay sonrası Çin Polis Departmanı tarafından son dakika bir uyarı yayınlandı


Çin’de blockchain temelli bir şirket tarafından yüksek kat vaadi ile 48 milyon dolandırılan 3.000 kişinin yaşadığı olay sonrası Çin Polis Departmanı tarafından son dakika bir uyarı yayınlandı. Departmandan yapılan açıklamada her söylenene kanılmaması gerektiği ve her verilen sözün doğru olmadığının bilincinde olunması gerektiği ifade edildi. Departman ayrıca Çin vatandaşlarının kripto paralar ve blockchain temelli sistemlerde kar vaadi sunan sitelere ve sistemlere inanılmaması uyarısında bulunarak, bu konuda vatandaşların kendilerini korumak zorunda olduğunu, ilgili şirketin ise kapatılarak ilgililer hakkında soruşturmaların başlatıldığı açıklandı.

Yapılan bu açıklama sonrasında 48 milyon dolarlık vurgunun Çin’de yaşanması akıllara bir süre önce Türkiye’de Mehmet Aydın yani Çiftlik Bank’ın sahibi tarafından yapılan dolandırıcılığı akıllara getirdi.

Vakalar Daha Fazla Artacak

Uzmanlar ve analistler ise Bitcoin ile ilgili olan bu vakaların her geçen yıl daha fazla yaşanacak olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Bitcoin yatırımcılarının birçoğunun yüksek kar isteklerinden dolayı gözlerinin doğru ve yanlışı zaman zaman ayırt edemedikleri Çin’de vakaların artmasının önüne geçmek için Pekin yönetimi tarafından da sık sık önlemler alınıyor.