Güvensiz Bölgelerde Parayı Korumanın Yolu: Bitcoin

Bugün Türkiye dünyada güvenlik konusunda gerek içeride yaşanan hırsızlık ve benzeri sorunlar, gerek Ortadoğu bölgesi konumunda bulunmasının da etkisi ile ”güvenlik” konularında ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşayabilen bir ülke konumunda


Bugün Türkiye dünyada güvenlik konusunda gerek içeride yaşanan hırsızlık ve benzeri sorunlar, gerek Ortadoğu bölgesi konumunda bulunmasının da etkisi ile ”güvenlik” konularında ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşayabilen bir ülke konumunda. Bu ülkenin güvensiz olmasına bir neden olarak gösterilse de içeride yaşanan olaylar ülke içi güvenin daha fazla hasar almasına ve daha fazla sorunlar yaşanmasına sebep olabiliyor.

Mültecilerin çoğunlukta olduğu mahalleler ve bölgelerde daha fazla hırsızlık, daha fazla gasp ve daha fazla suç işlenirken bu durumda nakit parayı belirli bu bölgelerde tutmakta büyük riskleri beraberinde getiriyor. Bankalara parasını yatırmak istemeyen ve bankada parasının güvende olmadığını düşünen vatandaşlar ise Bitcoin’i tercih ediyor.

Bitcoin’e Tercih Tavan Yaptı

Sınır bölgelerinde yaşayanların gerek bazı güvenlik endişeleri, gerek güvensizlik dolayısı ile kripto paralara olan yatırımlarının tavan olduğu tahmin ediliyor. Tam anlamı ile Türkiye’nin dört bir yanında kripto paralara olan güven artarken, artan dolar kuru ve ekonomik güvensizlik dolayısı ile Bitcoin’e tercih tavan yaparken bankalara olan güven ise birkaç puan azalmış durumda.

Yatırımcıların mevcut yatırımlarını korumak adına bu şekilde önlemler alması normal karşılanması gerekirken, bazı vatandaşlar ise kripto paraların güvenilir olmadığını ve güvensizlik dolayısı ile kripto paralara yatırım yapamadıkları üzere paralarını da nakit tutmayı tercih ettiklerini ifade ediyorlar.