Kripto Para

Çinli Mühendis Şirketten 100 BTC Çaldı

Hacker

Çin’de bir teknoloji şirketinde çalışan Zhong Mo isimli mühendis şirket bünyesinde bulunan Bitcoin’lerden 100 BTC çalarak tarihe geçti. Eylül ayında yaşanan bu hırsızlık olayında mühendis, sistem üzerinde yaptığı kontroller sırasında elinin altında olan 100 BTC’yi Çin dışında farklı bir borsaya cüzdan hesabına aktarırken, bu sayede binlerce liraya sahip oldu.

Daha sonrasında sistemde yaşanan hırsızlık olayın kapatmak adına tüm sistemi yeniden başlatan ve kayıtlara bunu yansıtmamak adına her türlü seçeneği deneyen ve kayıtları silen Zhong Mo, bu aşamada kendisini ele verdi. Yetkililer tarafından yapılan kontroller 100 BTC’nin eksik olduğu, ancak daha sonrasında 90 BTC‘nin şirket hesabına geri yüklendiği, ancak net değer konusunda uyumsuzluk olduğu sistemlere yansıdı.

10 BTC Kaybetti, 90 BTC Yatırdı

Yaptığı işin boyutunun çok büyük olduğunu anlayan ve daha sonrasında borsa hesabı üzerinden şirketin hesabına geri BTC aktarmak isteyen Zhong Mo, bu aşamada Bitcoin’de yaşanan değer artışı sonrasında 100 BTC’den %10 oranında kayıp yaşadı ve 10 BTC kaybetti. Şirket 10 BTC’nin eksikliğini hissedip mühendis hakkında dava açtı. Mühendisin 3 yıl hapis cezası alması ve cezanın ertelenmesin imkansız olduğu belirtildi.

Yorum Yap