Kripto Para

Coinbase Kullanıcıları Google Drive ve iCloud’da Özel Anahtarları Yedekleyebilecek

Coinbase  kullanıcıları 12 Şubat’ta yapılan resmi bir açıklamaya göre, özel anahtarlarını Google Drive’da veya iCloud’da yedekleyebilecek.

Açıklamada Coinbase, kullanıcıların anahtarlarını bir buluta yüklemelerine izin vermekle, kayıp özel anahtarlara karşı bir koruma sağlayacaklarını belirtti. Böylece kullanıcılar anahtarlarını kaybetmeleri durumunda fonlarına yeniden erişim sağlayabilecek. Coinbase’in yaptığı duyuru şu şekilde:

“Mobil cihazınızda üretilen ve saklanan özel anahtarlar, Blockchain üzerindeki fonlarınıza erişmenin tek yoludur. Coinbase cüzdanı gibi ‘kullanıcı kontrollü cüzdanlar’ sahipleri bazen anahtarlarını kaybeder veya 12 kelime kurtarma ifadesini güvenli bir yerde yedeklemezler, böylece fonlarını sonsuza kadar kaybederler.”

Şimdi ise, Coinbase cüzdan kullanıcıları bulut hesaplarında kurtarma ifadesinin şifreli bir kopyasını saklayabilir. Coinbase, kurtarma ifade anahtarının yalnızca kullanıcı tarafından bilinen bir şifre ile kilidi açıldığından, bulut hizmetlerinin kullanıcıların fonlarına erişimi olmayacağını belirtiyor. Yedekleme, yalnızca cüzdan mobil uygulaması aracılığıyla erişilebilen AES-256-GCM şifrelemesi ile güvenli bir şekilde şifrelenir.

Bu ayın başlarında, Kanada menşeili kripto borsası QuadrigaCX, kurucusu Gerald Cotten’in ölümünden sonra alacaklı koruması için başvurdu. Cotten’ın, borsanın anahtarları ve soğuk cüzdanlarından sorumlu olan tek yönetici olduğu bildirildi ve ölümünden sonra kurum, dijital varlıklarında 145 milyon dolara erişemedi.

Bugün, Ernst & Young raporunda, Quadriga’nın alacaklı koruma davalarına gözlemci olarak adlandırılan ‘Big Four’ denetim firmasının, şifreli USB bellekler dw dahil olmak üzere Cotten tarafından kullanılan birkaç elektronik cihazı ele geçirdiğini ifşa etti.

Yorum Yap