Enerji Fiyatları Bitcoin Madenciliği Etkiliyor

Bitcoin madenciliği konusunda üretim yapan binlerce insan bulunmasına rağmen bu işi asıl yapan büyük ve kurumsal şirketler üretim aşamasında kullandıkları enerji için bazı devletlerde indirimli üretimler yapmasına rağmen bazı devletlerde ise normal enerji fiyatlarından üretim...


Bitcoin madenciliği konusunda üretim yapan binlerce insan bulunmasına rağmen bu işi asıl yapan büyük ve kurumsal şirketler üretim aşamasında kullandıkları enerji için bazı devletlerde indirimli üretimler yapmasına rağmen bazı devletlerde ise normal enerji fiyatlarından üretim yapıyorlar. Bazı devletlerde yapılan madencilik işlerinde katkı ve destekler olmasına rağmen katkı ve destek olmayan devletlerde ise enerji fiyatlarında yaşanan artışlar direkt olarak şirketleri ve bireysel madencilik yapan kullanıcıları vuruyor.

Kullanıcılar yüksek enerji fiyatlarına rağmen kazanç sağlayan bir sektörün ciddi oranda ilgi gördüğünü, elde ettikleri gelir miktarının gider miktarına oranla en üst düzeyde ve beklenenden daha iyi seviyede olduğuna değinerek, bu konuda hiçbir problem yaşanmadığını belirtiyor.

Madencilik Yapanlar Memnun

Madencilik yapan kullanıcılar durumdan pek fazla memnun olmasa bile genel olarak sektörde memnuniyet hakim durumda. Sektörün genel beklentisi ise Litvanya, İsviçre, ABD, Kanada ve Çin benzeri ülkelerde resmi olarak kendilerine uygun fiyatla enerji verilmesi, bu sayede daha ucuz maliyet ile daha fazla istihdam sağlanması ve daha fazla üretim yapılabilmesi yönünde oluyor.

Kanada yönetimi geçtiğimiz haftalarda ucuz enerji konusunda bir madencilik şirketine ret yanıtı vermesine rağmen madencilik şirketi Kanada’nın bir bölgesinde madencilik faaliyetlerine başlayacak olduğu konusunda basına bilgi vermişti. ABD’de ise ucuz enerji konusunda tamamen katı kurallar hakim olmasına rağmen bazı eyaletlerde daha ucuz fiyata enerji kullanımı yapılabildiği için pek fazla problem yaşanmadığı belirtiliyor.