Altcoin Kripto Para

Ethereum Yükselişe Geçebilir

eth-yukselis-yakalayabilir

Ethereum  bir süredir 240 dolar civarında seyrediyor. Analistlerin fikirleri bu durumun olumlu olduğu yönünde. Şu anki duruma göre, grafikte en büyük direnç seviyesi 250 dolar. Kripto para piyasasının tanınmış analistleri,  bu seviyenin aşılması durumunda fiyatta ciddi bir yükseliş yaşanabileceği düşüncesindeler. Aynı zamanda DeFi ekseninde yaşanan gelişmeler de heyecanı artıran ve yorumları destekleyen nitelikte bir detay olarak dikkat çekiyor.

Ethereum İçin Kritik Seviye

240 dolar seviyesinde işlem görmeye devam eden Ethereum, dün bir ara 246 dolara kadar çıkış gösterdi. İkinci büyük kripto para birimi, o seviyeye çıkmasının ardından  tekrar bir düşüş yaşadı. Ancak bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği şu an için bilinmiyor. Konuya dair yapılan analizler, 250 dolar seviyelerinin çok kritik olduğunu ifade ediyor.

Ethereum eğer  250 doların üzerine çıkabilirse, fiyatın 300 dolara kadar daha yükselebileceği ifade ediliyor. 300 doların üzerinde ise yepyeni bir yarışın başlayabileceğine vurgu yapılıyor.

Ethereum’la alakalı dikkat çeken başka detaylar da var. Son dönemde DeFi ekseninde önemli gelişmeler yaşanıyor. Compound projesinin kripto parası COMP’un yakaladığı büyük sıçrayış ile birlikte, DeFi projeleri sektörün gündemine birinci sıralardan giriş yapmıştı. DeFi projelerinin hepsinin Ethereum ağı üzerinde yer alıyor olması, ETH’de yeni bir fiyat artışı yaşanacağı beklentisini de beraberinde getiriyor.

2017 yılı sonunda müthiş bir artış yakalamayı başaran ETH, ICO’ların da etkisiyle birlikte 1400 dolara kadar çıkmıştı. Devamında ise ETH,  ICO balonunun patlaması sonucunda sert bir düşüş yaşamıştı. Bu düşüş ayı piyasasıyla birleşince ETH 80 dolara kadar inmişti.

DeFi özelinde ise elde edilen veriler şaşırtıcı nitelikte. Son haftalarda, DeFi projelerine aktarılan ETH miktarında büyük artışlar var. DeFi platformlarında kilitlenen günlük ETH miktarı 15 Milyon Doların üzerine çıktı. Kontratlara aktarılan ancak kilitlenmeyen ETH’lerin miktarının ise yine günlük 75 milyon doları aştığı konuşuluyor.

Kötü Etkisi Olur Mu?

DeFi’nin durumu, yakından takip etmeye değer görülüyor. Ancak bu dönemde, sektörün önde gelen isimleri bazı konularda uyarılar yapmayı aksatmıyor. Özellikle Compound‘un yakaladığı büyük artış, DeFi projelerinde yeni bir balon oluşması korkusunu da yarattı. Bu konu hakkında bir uyarı yapan Waves platformunun kurucusu ve CEO’su Sasha Ivanov, şunları söyledi:

”Lütfen, DeFi projelerinden yeni bir ICO balonu çıkartmayalım. Ben DeFi’ye çok fazla inanan bir insanım. DeFi, bana kalırsa geleceğe damga vuracak. Ancak etrafında yaratılan hava, beni endişelendiriyor. DeFi ürünleri, ICO tokenlerine çok daha karmaşık ve sofistike. ICO’daki tokenler basit birer yapılanma idi. Ancak DeFi’nin projeleri daha karmaşık olduğundan, görece düşük bir bilgi düzeyine sahip olan yatırımcıların ilgisini çekmesi zor. Fakat bu yine de yaratılan hava ile bu insanlar da bu tokenlerden doğal olarak almak isteyecek bu da volatil bir durum yaratıp, DeFi’nin potansiyeline ket vurabilir.”

Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda, ETH’de sıkıntılı bir süreç yaşanabileceği ifade ediliyor. Ancak işin olumlu yanına bakılırsa, Ethereum 2.0 güncellemesi ve onun beraberinde getirecekleri çok büyük bir öneme sahip olabilir.

Yorum Yap