Kripto Para

Ethereum’da Constantinople ve St. Petersburg yükseltmeleri tamamlandı

Ethereum teknik analizi

Uzun zamandır beklenen iki güncellemenin, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum üzerinde resmen aktif olduğu görülüyor.

Türkiye saatiyle 22: 57’de sırasıyla Constantinople ve St. Petersburg, yükseltmeleri ana ağda 7,280,000 blokta başlatıldı. Blockchain izleme sitesi Fork Monitor’da da görüldüğü üzere, bugüne kadar, Ethereum kullanıcılarının bir kısmının hala eski bir Ethereum yazılımı çalıştırdığını gösteren bir zincir bölünmesine dair herhangi bir kanıt yoktu. Çünkü hatırlanacağı üzere 2016’da Ethereum Blockchain’indeki tartışmalı bir yükseltme sırasında eski bir yazılım örneği çalıştırmaya devam eden bir grup Ethereum Classic geliştiricisi nedeniyle aksilikler yaşanmıştı.

  • St. Petersberg güncellemesi Ocak ayında yapılması planlanan ancak güvenlik açıkları nedeniyle ertelenen Constantinople hard fork’undaki açıkları kapatmak için yapıldı.

Peki Ethereum Hard Forku Ne Getirdi?

Hard fork ile birlikte Ethereum ağında dört Ethereum iyileştirme önerisi (EIP) aktifleşti. Ethereum ağındaki madencilik ödülü 3’ten 2’ye düşürüldü. Aslında Ethereum’daki hard fork haberinin piyasayı satın alacağı tahmin ediliyordu fakat beklenen olmadı. Çünkü kripto para piyasasında sık sık meydana gelen ani kırılmalar ve fiyat düşüşleri yatırımcılarda bu tarz bir satın alma beklentisi oluşmasının önüne geçti. Basın zamanında Ethereum 135.29 dolardan işlem görüyordu.

Yorum Yap