Kripto Para

Forbes: Facebook’un Kripto Para Birimi Hakkında 6 Öngörü

Bugün Caitlin Long, Forbes için, Facebook’un yaklaşmakta olan GlobalCoin lansmanının sonucunun ne olacağına dair 6 tahmininin yer aldığı bir makale yayımladı. Genel olarak Long, yeni varlığın düzenleyici tartışmaları daha ileriye götüreceğini ve ayrıca Bitcoin’e uzun vadeli bir fayda sağlayacağını düşünüyor.

Tahminler, bu yeni varlığın piyasaya sürüldükten sonra ortaya çıkabilecek çeşitli sorunları da içeriyor:

  1. Facebook’un kripto para birimi, Facebook’un ürünü pazarlamak istediği gelişmekte olan ülkelerde iyi bir güç olacaktır. Varlık, gelişmekte olan birçok ülkedeki yerel para biriminden makul bir şekilde daha değerli olacağından, bu ülkedeki vatandaşlar için daha fazla ekonomik refah sağlayabilir.
  2. Facebook kripto para biriminin sahiplerine ilgi gösterecek ve böylece ABD bankacılık sisteminin kalbindeki bankaların sübvansiyonları iptal etmesi için popülist çağrıların oluşmasına yol açacaktır.
  3. Facebook, küresel sermaye piyasalarında dahafazka güç kazanmak için büyüyecek. Facebook Vakfı’nın kripto para birimini piyasaya sürdükten sonra banka gibi hareket etmesi muhtemel.
  4. Facebook, süreçteki eski mali düzenlemelere ışık tutacak düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya kalacaktır.
  5. Facebook’un düzenleyici çalışmalar kapsamında raporlama, gizlilik ve güvenlik konusunda çeşitli tartışmaların başlamasına neden olacak.
  6. Facebook’un kripto para birimi, sonunda Bitcoin’e yarar sağlayan bir Truva atı olacak.

Venezuela’da olduğu gibi, ulusal bir kripto para biriminin çıkartılması girişimi, halkı dijital varlıklar hakkında bilinçlendirdi ve daha sonra ülkedeki Bitcoin kullanımında büyük bir artış görüldü, Facebook örneğinde de benzer bir şeyin olması muhtemel. Facebook, daha geniş bir kitleye ulaşmak için harika bir platform olabilir, ancak eğer bu kitle Bitcoin’in çok daha üstün olduğunu fark ederse, GlobalCoin’den geleneksel kriptolara kadar istenmeyen bir sızmaya neden olabilir.

Her ne olursa olsun Facebook’un kripto para birimini görmek ilginç bir deneyim olacak. Sizce Facebook’un kripto para birimi piyasayı nasıl etkiler? Yorumlarda bize yazın!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

Yorum Yap