Kripto Para

G20 Kripto Para Raporunu Yayınladı: Yeni Gelişmeler Ne?

Japonya’nın Fukuoka kentinde yapılan G20 toplantılarında Kara Para Aklanmanın Önlenmesi konusunda temel kararların alınacağını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştuk.

Ülkelerin Maliye Bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ardından yapılan açıklamada, sektörel düzenlemeler yerine kripto paralara karşı tetikte olma çağrısı yapıldı.

Açıklama, 9 Haziran’da yayımlandı ve G20 Zirvesi üyeleri tarafından alınan çok çeşitli gözlem ve kararları kapsıyor. Bizi ilgilendiren ise açıklamanın 13. kısmı. İşte o açıklama:

  • Kripto varlıklarının temelini de içeren teknolojik yenilikler, finansal sisteme ve daha geniş ekonomiye önemli faydalar sağlayabilir. Kripto varlıkları, bu noktada küresel finansal istikrara yönelik bir tehdit oluşturmuyor ancak olası risklere karşı uyanık davranıyoruz.
  • Tüketici ve yatırımcıların korunması, kara para aklama (AML) ve terörizmin finansmanının önlenmesi (CFT) ‘ye yakın zamanda değiştirilmiş olan FATF Standartlarının kripto paralar için de kullanılmasına yönelik taahhüdümüzü yineliyoruz.
  • FSB’nin merkezi olmayan finansal teknolojilerle ilgili raporunu memnuniyetle karşılıyoruz.
  • Ayrıca siber dayanıklılığı arttırma çabalarına devam ediyoruz ve FSB’nin siber olaylara müdahale etme ve bunlardan kurtulma konusunda etkili uygulamaları belirleme girişimi konusundaki ilerlemesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Açıklama oldukça uzun, ancak genel olarak G20 ülkeleri şu anda küresel finansal sistem için kripto paraların bir tehdit olarak oluşturmadığını ve dünya çapındaki kuruluşlar tarafından yapılan çeşitli faaliyetleri memnuniyetle karşıladıklarını söylüyor.

Gelecek yıllarda G20’den G20 kripto paralara ilişkin daha ayakları yer basan kararlar alabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

Yorum Yap