Kripto Para

Geri Sayım Devam Ediyor: Çin’in Dijital Para Birimine İlişkin Bu Yeni Detay Yatırımcıları Üzdü

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi
PrimeXBT

Çin’in dijital para birimini geliştirmekten sorumlu olan merkez bankası Çin Halk Bankası’ndan Mu Changchun, adı duyurulmadan önce ‘Çin Parası’ olarak da bilinen DCEP’e ilişkin, bazı yeni ayrıntıları açıkladı.

Changchun, DCEP’nin Yuan’ın dijital bir versiyonu olacağını doğruladı, ancak Libra’nın aksine, herhangi bir fiat para birimi veya diğer fiziksel varlık tarafından desteklenmeyeceğini belirtti. South China Morning Post’ta yer alan haberde ayrıca, yatırımcıların DCEP’yi spekülasyon* için kullanamayacakları da belirtiliyor.

PBOC bünyesindeki dijital para araştırma enstitüsü şefi Mu Changchun, DCEP’in spekülatif olmayacağını ve bu nedenle de fiziksel varlıklarla desteklenmesi gerekmeyeceğini kaydetti. Bu nedenle DCEP’in Bitcoin veya herhangi bir stabilcoinden farklı olacağını belirten Changchun, bunun Yuan’ın dijital bir formatı olacağını kabul ediyor.

DCEP geliştirme ekibinin başkanı, DCEP’in yaratılmasıyla ilgili tüm ön işlemlerin tamamlandığını söylüyor. DCEP’nin piyasaya sürülmeden önce birkaç bölgede pilot testlerine başlanılması bekleniyor. Çinli kullanıcılar, DCEP’nin spekülasyon için kullanılmayacağından pişmanlık duyuyor gibi görünüyor. Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo’daki bir yorum şu şekilde:

 Yuan’ın dijital formunda spekülasyon yapmama izin vermiyorsanız, döviz gibi başka şeyler üzerinde spekülasyon yapacağım.
*Spekülasyon: Arbitrajın aksine, mevcut piyasa koşullarının dikkate alınması sonucu oluşan beklentiler dikkate alınarak  üstlenilen riskle kâr elde etme çabasıdır. Spekülasyon yasadışı değildir.


Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap