Güney Kore Finansal Piyasa Düzenleyicileri 3 Bankayı Denetim Altına Aldı

Güney Kore Finansal Piyasa Düzenleyicileri tarafından alınan karar sonucunda 3 bankanın denetim altına alındığı ve kripto paralar ile kara para aklamaya ve vergi kaçırmaya izin verdiği dolayısı ile soruşturmaya başladıklarını açıkladı. Güney Kore Finansal Piyasa Düzenleyicileri...


Güney Kore Finansal Piyasa Düzenleyicileri tarafından alınan karar sonucunda 3 bankanın denetim altına alındığı ve kripto paralar ile kara para aklamaya ve vergi kaçırmaya izin verdiği dolayısı ile soruşturmaya başladıklarını açıkladı. Güney Kore Finansal Piyasa Düzenleyicileri tarafından alınan bu karar sonucunda banka müşterilerinin etkilenmeyecek olduğu belirtilirken, kara para aklama dolayısı ile bazı müşterilerin tespit edilmesinin ardından sorguya çekilebilecek oldukları, benzer şekilde bankanın bir suçu var ise bu durumun tekrar sorgulamalara konu olabilecek olduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamada tam olarak 3 bankada denetim altına alındıkları ve her türlü işlemlerin yasal ilgili kurumlar tarafından kontrol edilmesinin sağlanacak olduğu bilgisi paylaşıldı.

Müşteriler İçin Açıklama Yaptılar

Bankalar ise müşterilerinin endişe etmemesi gerektiğini ve kripto paralar dolayısı ile denetim altına alınan bankanın her türlü işlemleri kontrol altında ve kayıtlı bir şekilde gerçekleştirdiklerine değinerek, bunun bir soruna sebep olmayacak olduğunu ifade ettiler. 3 bankanın adı ise NongHyup, KB Kookmin ve KEB Hana olarak açıklandı. Bankaların ne kadar süre denetim altında tutulacak olduğu ise açıklanmadı.