Güney Kore Kripto Para Denetimlerini Yükseltecek

Güney Kore yönetimince kripto paralar üzerinde denetimlerin daha fazla artmasına yönelik girişimler mevcut


Güney Kore yönetimince kripto paralar üzerinde denetimlerin daha fazla artmasına yönelik girişimler mevcut. Ülkede kripto paralarda düşüş olmasına rağmen yatırımcı sayısında düşüşler olmaması ve ilgi, alaka düzeyinin en yüksek seviyede olması dolayısı ile bir süre önce zaten Güney Kore hükümeti memur ve memur ailelerinin asla kripto paralar ile ilgili işlemler yapmamalarını, bununla ilgili yasalar kapsamında yasaklar ve yaptırımların uygulanmaya başlayacak olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore hükümeti tarafından yapılan bu açıklamalar sonrasında kripto para piyasalarında düşüşler olmuş ama bu düşüşler Güney Koreli yatırımcılar için pek fazla yüksek oranda olmayan değişimler olmuştu.

Baskılar Artabilir

Hali ile bu yasaklar sonrasında ülkede yeni yasakların uygulanıp uygulanmayacak olduğunu düşünmek olası bir durum olarak her yatırımcının aklına geliyor. Ülkede yatırımcıların olası bir duruma karşı yatırımlarını Güney Kore merkezli kripto para borsalarında tutmak yerine ulusal çapta hizmet veren kripto para borsalarında tuttukları, bu sayede daha rahat ve daha az yaptırımlardan etkilenmeyi hedeflemiş durumdalar. Ülkede yeni uygulanabilecek olan yaptırımların neler olduğu ve nasıl olacak oldukları konusu ise gelecekte Güney Kore hükümetince belirlenecek ve buna uygun olarak alınacak önlemler arasında ilk sırada belirli bir limit oranının mevcut olacak olduğu tahminlerden sadece bir tanesi.

  • Kuzey Kore vatandaşlarının kripto paralara erişimi olmazken Kuzey Kore ile Güney Kore arasında çok ciddi farklardan birisi de bu alan.