Huobi Global Hangi Ülkenin, Güvenilir mi?

Huobi Global, 2013 yılında Çin’de kurulmuş bir kripto para borsasıdır


Huobi Global, 2013 yılında Çin’de kurulmuş bir kripto para borsasıdır. Asya pazarlarında önemli bir ağırlığı vardır. Piyasaya girdikten sonra hızla Çin’deki en iyi kripto para borsalarından biri haline geldi. Kullanıcı tabanını Çin dışında da başarılı bir şekilde büyütmeyi başardı. Şirket, kendi ülkesindeki kısıtlamaları takiben 2017 yılında ofislerini Seyşeller’e taşıdı. Asya pazarlarındaki konumunu kaybetmemek amacıyla Singapur’da yeni bir merkez kurdu. Çin’den ayrılmadan önce, ülkenin toplam Bitcoin ticaret hacminin %90’ını yönetiyordu.

Huobi Global, pazarda sağlam bir konum elde etmişe benziyor. Borsa, geniş bir işlev yelpazesine ve 500’den fazla pazara sahiptir. Sitesinde 400’den fazla kripto para biriminin ticaretini destekler. Ayrıca platforma düzenli olarak yeni varlıklar ekler. Ticaret hacmi sıralamasında her zaman ilk on borsa arasındadır. Platformunda her gün 1 milyar dolar değerinde varlık alım satımı gerçekleşir. 

Huobi Eco Chain, Huobi Token (HT), dolar destekli bir stabilcoin olan HUSD gibi varlıklar Huobi ekosisteminin bir parçasıdır. Platformda yatırımcılara cömert ödüller ve cazip ücret programları sunması kullanıcıları kendine çekmektedir.

Web arayüzü bir Binance ya da FTX kadar kullanım kolaylığı sunmuyor. Düzenlemeye tabi olmayan bir kuruluş olması dünya çapında daha fazla müşteriye hizmet vermesini engelliyor. Güvenilir olmayan bir ülkede barındırılması da yatırımcıları işkillendiriyor.

Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi’de risk kontrolleri Goldman Sachs gibi şirketlerin imzası vardır. Olası DDoS saldırılarını önlemek için platform, merkezi olmayan bir değişim yapısı kullanmaktadır.

Web platformunda veri gizliliğini sağlamak için çift kimlik doğrulama sistemi ve SSL şifrelemesi kullanır. Platformda fonların yaklaşık %98’i soğuk cüzdanlarda depolanır. Huobi, bir kullanıcı koruma fonu girişimi ve Huobi Security Reserve adında bir servis geliştirmiştir. Huobi’nin kullanıcı güvenliğine yönelik bir başka yatırımı ise, sigorta için 20.000 BTC depolamış olması. Olası bir saldırı durumunda kullanıcılara geri ödeme yapmaya yardımcı olacak önleyici bir önlem almış oldu. Borsa tarafından toplanan işlem ücretlerinin %20’si yedek fona gider.

Huobi Global, uzun yıllardır faaliyet gösterdiği için ve sektörün öncülerinden biri olarak bilindiği için güvenilir bir borsa olarak tanınır. Huobi Global’in hayırsever şubesi Huobi Charity, UNICEF ile birlikte çalışıyor. 2021’de 1 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) ve fiat para birimini, Kenya ve Hindistan gibi yerlerde sosyal projelerde kullandı.