Kripto Para

İngiltere Merkez Bankası Başkanından “Libra” Açıklaması

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Geçtiğimiz dönemlerde kripto para karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelse de İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, şu sıralar doların hakimiyetinin küresel ekonomideki iyileşme çabalarına engel olduğunu ve bu nedenle dünyadaki dolar gibi rezerv paraların yerini bir dijital paranın alması gerektiğini belirtti.

Yeni Bir Dijital Para Dalgalanmaların Önüne Geçebilir

FED‘in ABD’nin Wyoming eyaletinde düzenlenen bir toplantıya katılan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, ABD dolarının küresel ekonomi üzerindeki etkisinin azaltılması gerektiğini ve böylece bir şekilde küresel piyasalardaki sermaye akışındaki dalgalanmalarının önüne geçilebileceğini belirtti.

Şaşırtıcı bir şekilde ABD’deki toplantıda ABD dolarına meydan okuyan İngiltere Merkez Bankası Başkanı, ülkelerin desteğini kazanacak yeni bir dijital paranın hükümetlerin belirsiz dönemlerde dolarda tuttuğu fonların kilidini açacağını ifade etti.

Kripto Paraların Geleceği İçin Çok Önemli

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin merkez bankası başkanlarının bir araya geldiği toplantıda doların rezerv para statüsünün Libra gibi bir dijital para birimiyle değiştirilmesi çağrısı şüphesiz kripto para sektörünün geleceği için oldukça önemli.

Mark Carney, Facebook’un kripto para birimi Libra’nın ilk duyurulduğu günlerde yaptığı açıklamada projenin küresel finansal sistem için olumlu bir gelişme olduğunu belirtmişti. Ancak Carney’e göre Libra kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi riskleri de içerisinde barındırması nedeniyle gözetim altında kalması gerektiğini dile getirmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap