İngiltere Merkez Bankası Blockchain İle İlgileniyor

İngiltere Merkez Bankası yönetimi blockchain teknolojisi ile ilgili derinden ilgileniyor


İngiltere Merkez Bankası yönetimi blockchain teknolojisi ile ilgili derinden ilgileniyor. Ülkenin blockchain teknolojisi hakkında düşündükleri ve düşünceleri şu aşamada çok fazlası ile olumlu ve arka planda test çalışmalarını sürdürürken, yeni bir mülakat sistemi ile blockchain teknolojisinin tam anlamı ile denenmesi hedefleniyor. Merkez Bankası, kripto paralar ile ilgili net kararlarını bu aşamada açıklamış olmaları ile birlikte kripto paraların henüz kendilerine bir rakip olmadığı ve önerilmediğini açıklamış iken, bir yandan da bu teknolojileri yakından izlediklerinin mesajını vermişti.

Test Edecekler

Yabancı kaynaklarda belirtildiği kadarı ile İngiltere Merkez Bankası, blockchain teknolojisini en üst kademeden gerçek zamanlı olarak test edecek ve sistemin nasıl işlediğini, nasıl kolaylıklar ve zorluklar getirdiğine karar verecek. Gizli hükümet bilgileri dolayısı ile test edilecek sistem üzerinde sadece halka açık verilerin denenecek olduğu, hükümete ait gizli verilerin hiçbirine yer verilmeyecek olduğu iddia edildi.

İngiliz hükümetleri genellikle bu tür sistemleri ABD’den farksız olarak tam bilgi sahibi olmak için test edip denemek konusunda ilk davranan hükümetlerden olmalarının arkasında yatan sebep dünyanın ekonomisini yönetmesi ve dünyaya ekonomik olarak öncü bir ülke olması gösteriliyor. İngiltere’nin ekonomi konularında attığı adımlar Türkiye dahil birçok ülke tarafından da dikkat çekiyor.