İranlı siber saldırganlar Bitcoin çalmak için program geliştiriyor

Accenture PLC Group, İranlı 5 grubun kripto paralar için fidye yazılım geliştirdiğini ve bu yazılımları geliştiren grup sayısının 5 olduğunu ve takip etmeye devam ettiklerini açıkladı


Accenture PLC Group, İranlı 5 grubun kripto paralar için fidye yazılım geliştirdiğini ve bu yazılımları geliştiren grup sayısının 5 olduğunu ve takip etmeye devam ettiklerini açıkladı. Kripto paralar ile ilgili son 1 yıldır oldukça fazla çaba harcayan İranlı siber saldırganların dünyanın tüm ülkelerinden Bitcoin çalmak ve bunu kendi zimmetlerine geçirmek adına belirli uğraşlar verdikleri zaten biliniyordu.

Kripto paraları çalmak için özel bir fidye yazılımı geliştirmeye devam eden İranlı siber saldırganların, daha çok İran dışından kripto para çalmak ve bu çalınan paraların belirli bir şekilde grup arasında paylaşılması ve tutarın tamamının devlet kasasına aktarılması yönünde çalışmalar yaptıkları iddia edildi.

Washington durdurmaya hazır

Washington’ın ise bu tür siber saldırganlara karşı yaptırımlar uygulayarak ve fidye yazılımları tespit eden birimlerinin kısa bir süre içerisinde önlemler almasını ve siber saldırganları durdurmaya hazır olduğu açıkça ortada. Kripto paralar ile fidye yazılımlarının son derece güvenlik sorunlarına sebep olduğu ve bu sorunların ciddi kayıplara sebep olabilecek olduğu biliniyor.

  • ABD’nin siber saldırganları takip ettiği açıklandı