İslam Dünyası Kripto Paraları Tartışıyor

İslam dünyası bir süredir kripto paralar ile ilgili tartışmalar yaşıyor


İslam dünyası bir süredir kripto paralar ile ilgili tartışmalar yaşıyor. Açıklamalar, iddilar ve örnekler ardı ardına yayılıyor. Suudi Arabistan, Umman, Afrika ülkeleri, Endonezya ve diğer bazı Müslüman çoğunlukta olan ülkelerde kripto paraların faiz benzeri bir durumu olup olmadığı, günah olup olmadığı tartışmaları devam ettiriliyor. Türkiye bir İslam ülkesi olmamasına rağmen nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olarak görünen ve kayıtlara geçen bir ülke.

Şimdilerde yeni nüfus cüzdanları ile birlikte dini tercihler artık kimliklerde AB tipi olmasından dolayı yer verilmezken, vatandaşların büyük çoğunluğunun bireysel olarak Müslüman oldukları bilinmekte.

Büyük Günah İşliyor Olabilirsiniz

İslam dünyasında bazı alimlere ve yöneticilere göre kripto paralar haram ve günah. Yani Türkiye’de yaşayan nüfusun neredeyse tamamının kripto paralara yatırım yapmasına bir nevi günah olarak gösterildiği düşünülebilir. Bu durumun bir benzeri de İslam alimleri tarafından ”helal kripto paralar” ile durumun çözüme kavuşabilecek olduğu, ama bunun belirli bir süreç sonucunda olabilecek olduğu ifade edilen bir konu.

Gerçekler: Haram veya Günah Değil

Asıl düşünceler ise kripto paraların günah olmadığı yönünde. En azından katı İslam ülkelerinde yaşamayan bizler için günah olarak görülebilecek bir durum değil. İslam ülkelerinin bu konuda asıl amacının iddialar eğer ki doğruysa vatandaşları izleyememe endişesi dolayısı ile bu tür ifadeler kullandıkları iddia edilirken, Türkiye benzeri Müslüman ama katı İslam ülkesi olmayan ülkelerde Bitcoin standart bir finans piyasası, para olarak görülüyor.

  • Endonezya, İran, Suudi Arabistan katı İslam rejimi ile yönetim altında tutulan gelişmemiş, insan haklarının söz konusu dahi edilemeyecek olduğu ülkelerdir.
  • Türkiye ise nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen İslam ülkesi değildir, devlet demokratik olarak ve Cumhuriyet değerlerine bağlı, bilime, teknolojiye dayalı olarak yönetilmektedir.
  • Tepki çekebilecek konular mevcut olduğundan dolayı içerik kırpılmış, tam detaylı aktarım YAPILMAMIŞTIR.