Kripto Paralar İle İlgili Dolandırıcılıklar Artıyor

Kripto paralar üzerinden yaşanan dolandırıcılık vakalarında ciddi artışlar yaşanıyor

kripto hack

Kripto paralar üzerinden yaşanan dolandırıcılık vakalarında ciddi artışlar yaşanıyor. Kripto paralara dair yapılan güvenlik testleri ve siber saldırganların uyguladığı baskıcı şiddetler devam ederken yatırımcıların ise siber saldırılardan korunmak adına bazı önlemler aldıkları bilinmekte. Tüm bu önlemlere rağmen kripto paralar ile ilgili olarak borsaların daha fazla korumaya muhtaç olduğu bilinen bir gerçek.

Kripto para borsalarının güvenlik konusunda geride olduğunu belirten siber güvenlik uzmanları, bu güvenlik sorunlarının kullanıcıların varlıklarının bir anda silinmesine ve bir daha geri alınamayacak şekilde yok olmasına sebebiyet verebilecek olduğunu iddia ediyor.

Sadece Kağıt Üzerinde Denetleniyorlar

Bir diğer şaşkınlık verici iddia ise kripto para borsalarının gelişmeye devam eden ülkelerde denetlemeler yapılmasına rağmen bu denetlemelerin sadece kağıt üzerinde olduğu, yetkililer tarafından alınan rüşvet ve benzeri ödemeler dolayısı ile hiçbir denetim yapmadıkları, vakaları ve sorunları gizledikleri iddia edilmekte. Bunu en net örneği ile son dönemin kaos yaşayan ülkesi Hindistan’da görmek mümkün iken gelişmeye devam eden ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu ve benzer durumların yaşanmadığı bilinmekte. ABD’de ise yasaların ve denetimlerin SEC bünyesinde olmasından dolayı bu tür durumların yaşanmasına imkansız gözüyle bakılıyor.

  • Türkiye’de kripto para borsaları sık sık denetlenmiyor.
  • Türkiye’de yetkililer tarafından denetim yapıldığına dair bugüne kadar bilinen bir veri maalesef yok.
  • Türkiye’de kripto  para borsaları alanında Vergi açısından denetimler en üst düzeyde.