İspanyol Finans Düzenleyicisi Kripto Paralara Doğrudan Yatırım Yapan Fonları Onaylayacak

İspanya’nın mali düzenleyicisi, doğrudan kripto paraya yatırım yapan düzenlenmiş yatırım fonları konusundaki konumunu açıkladı


İspanya’nın mali düzenleyicisi, doğrudan kripto paraya yatırım yapan düzenlenmiş yatırım fonları konusundaki konumunu açıkladı. Bu tür fonların İspanya’da  22/2014 sayılı Kanun kapsamında yasal olduğunu ve üç tür tüzel kişilik ile yatırım yapılabileceğini söyledi.

İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV – Comisión Nacional del Mercado de Valores) kripto para birimlerine doğrudan yatırım yapan kayıtlı fonlar konusundaki konumunu açıklığa kavuşturdu. CNMV, menkul kıymet piyasalarını düzenlemekle sorumlu olan İspanyol hükümetidir.

Komisyon ile ilişki kurabilecek faaliyetler ve hizmetler hakkında fintech şirketlerine yöneltilen bir Soru ve Cevaplar belgesinde, “CNMV tarafından kaydedilen bir fon doğrudan kripto paralara yatırım yapabilir mi?” Sorusu yanıtlandı:

Bu tür fonlar, riskli sermayesi bulunanlara, diğer toplu yatırım kuruluşlarına ve bunların yönetim kuruluşlarına ek olarak düzenleyen 22/2014 sayılı Kanun’da yasal bir yere sahiptir. Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

 

Avrupa Yönetmeliği

Europa Press, bu ayın başlarında CNMV’nin “Avrupa mevzuatı olana kadar menkul kıymetler düzenlemelerini kripto paralara uygulayacağını” bildirdi. Haber merkezi, CNMV’nin Stratejik Politika ve Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Víctor Rodríguez şunları söyledi:

CNMV tarafından benimsenen yaklaşım, uluslararası veya Avrupa referans standardı olmadığı sürece mevcut menkul kıymet düzenlemelerini uygulamaya çalışmaktır.