Kripto Para

Japonya Merkez Bankası’ndan (BoJ) Bitcoin Açıklaması “Destekliyoruz!”

kripto para rehberi
Yazar: Coin Bilgi

10 yıllık kısa tarihine rağmen Bitcoin‘in yankıları tüm dünyada devam ediyor. Dün siz değerli okuyucularımızla buluşturduğumuz haberimizde G7 ülkelerinin kripto paraları araştırmak için toplanacağını duyurmuştuk.

Bitcoin’i Seviyoruz

Bugün ise G7 üyesi Japonya‘nın merkez bankası Bank of Japan‘dan kimliği paylaşmak istemeyen bir yetkili “Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi seviyoruz. Bitcoin topluluğuyla yakın temastayız” açıklamasında bulundu.

Japonya merkezli Nikkei Asian Review‘a röportaj veren ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’i kontrollerle desteklediklerini belirtti ve Pekin ile Tokyo hükümetlerinin kripto paralara yönelik tavrını da karşılaştırdı.

Çin Sermaye Çıkışından Korkuyor

Çin’in 2017 yılında sermayenin ülke dışına çıkmasını engellemek amacıyla kripto para borsalarını yasakladığını hatırlatan Nikkei Asian Review Japonya’nın ise  kripto paralar konusunda Çin’den farklı bir tutum içerisinde olduğunu belirtiyor. BoJ yetkilisi hükümetin sermaye çıkışından tedirgin olmaları nedeniyle tüm finansal varlıkları düşman olarak gördüklerini dedi. BoJ yetkilisinin açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

“Biz sermaye çıkışları konusunda endişelenmiyoruz. Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi seviyoruz ve toplulukla temas içerisindeyiz. Bitcoin’i destekliyoruz fakat kontroller aracılığıyla.”

Kripto Paralar İçin SWIFT Benzeri Sistem

Bilindiği üzere bu yıl G20 toplantılarına Japonya ev sahipliği yapıyor ve G20’nin gündemindeki konulardan biri de kripto paraların global anlamda düzenlenmesi. Haziran ayındaki G20 toplantılarında gündeme kripto paraların da dahil edimesini talep eden Tokyo yönetimi aynı zamanda kripto paralarla gerçekleştirilen işlemler için SWIFT benzeri bir alternatif sistem kurma çabalarının da bizzat içerisinde yer alıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap