Kazakistan Kripto Para Faaliyetlerini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Kazakistan Merkez Bankası’nın Başkanı, basın mensuplarına verdiği son demeçte ülke genelinde kripto para birimlerinin alım satım işlemlerini yasaklamaya hazırlandıklarını açıkladı


Kazakistan Merkez Bankası’nın Başkanı, basın mensuplarına verdiği son demeçte ülke genelinde kripto para birimlerinin alım satım işlemlerini yasaklamaya hazırlandıklarını açıkladı. Buna göre yalnızca kripto para birimlerinin ticareti değil, madencilik faaliyetleri de başkanın öngördüğü risklerden ötürü yasaklanacak.

Geçtiğimiz Cuma günü Ria Novosti gazetesinin muhabirine konuşan Kazakitstan Merkez Bankası Başkanı Daniyar Akishev, “Kazakistan kripto para birimlerinin alım ve satımını yasaklamanın yanı sıra madencilik faaliyetlerini de engellemeye hazırlanıyor” açıklamasında bulundu.

Kripto para birimlerini topa tuttu!

Akishev kripot para birimleriyle ilgili endişelendirici birçok problemin yaşanabileceğini, özellikle mağdur edilen müşterilerin haklarını korumanın çok zor olduğunu dile getirdi.

“Kripto para birimleri, elde edilen kazancı vergiden kaçırmak ve kara para aklamak için ideal bir araç” diyen Akishev’e göre bir diğer risk de bu dijital paraların yasadışı benzer faaliyetlerde kullanılma ihtimali. Ayrıca Kazakistan Merkez Bankası kripto para birimlerinin kökünü kazıyabilecek güce sahip değil, ancak hiç olmazsa ülkenin resmî para birimine zarar verme riskini engelleyebilir. Bu sebeple madencilik faaliyetlerinin dahi yasaklanması gündemde. 

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında da açıklamalarıyla gündeme gelen Akishev, Merkez Bankası olarak ülke genelinde kripto para birimleriyle ilgili bazı faaliyetleri engelleme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Kazakistan’da gündem kripto paralar

Öte yandan Kazakistan genelinde kripto para birimlerine olan ilgi de her geçen gün artıyor. Yandex’in kelime istatistiklerine göre ekran kartı, kripto para madenciliği ve “nasıl madencilik yapılır?” gibi kelimelerin aranma hacmi 10 kat artmış durumda.