Ruslar Kripto Para Gelirleri İçin Vergiye Tabi Olacak

Kripto para birimlerinin ticaretinden elde edilen gelirin vergilendirilmesi birçok ülkenin gündeminde


Kripto para birimlerinin ticaretinden elde edilen gelirin vergilendirilmesi birçok ülkenin gündeminde. An itibariyle Slovenya, Almanya ve Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesi yüzde 0 vergi uygulayarak kripto para yatırımcılarının ve madencilerin ilgi odağı haline gelmiş bulunuyor. Ancak Rusya, kripto para birimlerini al-sat yaparak para kazanan vatandaşlarını tam yüzde 13 oranında vergiye tabi tutacağını açıkladı.

Kazancını beyan etmeyene ceza kesilecek!

Henüz tasarı aşamasında olan yasa onaylanmak üzere Duma Meclisi’ne gelecek. Kesin vergi oranının ise yıl sonuna doğru netleşmesi bekleniyor. Ancak avukatlar yine de Rus kripto para birimi yatırımcılarını uyardı: Kripto para ticaretinden elde edilen gelir Maliye Bakanlığı’na beyan edilmezse dava açılabilir!

Madenciler daha fazla vergi ödeyecek

Yasa tasarısı halen daha Rusya parlamentosunda görüşülüyor. Kripto para madenciliğini “Girişimci aktivitesi” olarak değerlendiren tasarıya göre madencilik tesisi kuran her bir bağımsız girişimci, şirket kurmak zorunda. Hal böyle olunca kişiler gelirlerini mutlaka beyan etmek ve vergilerini de ödemekle yükümlü tutuluyor.

Uygulanacak olan vergi dilimi şirketin türüne göre değişiklik gösterebiliyor, ancak Rusya genelinde kurumlar için gelir vergisi oranı yüzde 24. Bu da madencilerin kripto para ticareti yapan kişilerden daha fazla vergi ödeyeceği anlamına geliyor.

Birçok ülke yatırımcı çekmek ve madencilik tesislerinin kurulmasını teşvik etmek için kripto para birimlerinden elde edilen kazancı vergiye tabi tutmama yolunu tercih ediyor. Ne yazık ki Rusya hariç.