Kilometre Taşı: Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 5 Bine Ulaştı

Vancouver’da ilk Bitcoin ATM’sinin kurulmasının üzerinden neredeyse altı yıl geçti ancak o zamandan beri Bitcoin ATM’lerinin sayısında önemli ölçüde artış yaşandı


Vancouver’da ilk Bitcoin ATM’sinin kurulmasının üzerinden neredeyse altı yıl geçti ancak o zamandan beri Bitcoin ATM’lerinin sayısında önemli ölçüde artış yaşandı. Ortalama günde altı yeni kripto para ATM’sinin kurulmasının ardından dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 5.006’ya ulaştı.

ABD, ülke genelinde 3200’den fazla lokasyondaki kripto para ATM’leriyle, sıralamada lider konumda bulunuyor. Yani bu demek oluyor ki ABD dünyadaki kripto para ATM’lerinin %60’ını elinde bulunduruyor. ABD’nin sınır komşusu Kanada ise ülke genelindeki yaklaşık 680 ATM ile ABD’nin hemen arkasında yer alıyor.

Komik gelebilir ancak 2017 yılındaki boğa sezonuna nazaran 2018 yılında başgösteren ayı sezonunda daha fazla Bitcoin ATM’si kuruldu. Verilere göre  1.550 lokasyondaki Bitcoin ATM’leriyle General Bytes sektörde lider konumda. General Bytes’ı Genesis Coin (1497 lokasyon) ve Lamassu (439 lokasyon)) takip ediyor. Önde gelen kripto para ATM’si üreticilerinden Robocoin ise üç yıl önce operasyonlarını durdurma kararı almıştı.

Dünyanın dört bir yanındaki kripto para ATM’lerinin sayısı her geçen gün artarken bu ATM’lere yönelik saldırılar da artış gösteriyor. Örneğin, Avustralya’da, Bitcoin ATM’leri, Avustralya Vergi Dairesi’ne göre “en yaygın dolandırıcılık” yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!