Kripto para dolandırıcıları Twitter’ı mesken tuttu

Kolay para kazanmak isteyen, kripto para sektörü hakkında pek de bilgisi olmayan küçük yatırımcılar bu ara dolandırıcıların ilgi odağı haline gelmiş durumda


Kolay para kazanmak isteyen, kripto para sektörü hakkında pek de bilgisi olmayan küçük yatırımcılar bu ara dolandırıcıların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Twitter’ı yoğun bir şekilde kullanan kripto para dolandırıcıları, çoğunlukla topluluk yöneticilerini sahte hesaplarla taklit ederek yatırımcıları tuzağına düşürmeyi sürdürüyor.

Kullanılan yöntem ise çok basit: Ethereum‘u kuran Vitalik Buterin veya Tron‘u geliştiren Justin Sun‘u taklit ederek kullanıcılara “Bedava ETH dağıtıyorum! Siz de kazanmak için aşağıdaki hesaba bir miktar ETH gönderin, böylece cüzdan adresinizi öğreneyim ve size para gönderebileyim” çağrısında bulunmak. Bunun sonucunda 20 bin dolara varan miktarda Ethereum dolandırıcılığı gerçekleştirildi!

Doğrulanmış hesapları çalmaya başladılar

Fakat iş o denli zıvanadan çıktı ki, kripto para dolandırıcıları artık onaylanmış Twitter hesaplarını dahi çalmaya başladılar. Üstelik atılan dolandırıcılık tweetlerinin altına sahte kullanıcılarla “Teşekkür ederim, bedava ETH’mi aldım :)” gibi yorumlar göndermeyi de ihmal etmiyorlar.

Açılan taklit hesaplarda da çoğunlukla gerçek Twitter hesap adreslerinin sonuna ya bir harf eklenmiş oluyor, ya da “L” harfi “I” ile değiştiriliyor. Böylece sahte hesaplar birebir gerçek gibi gözüküyor, ki bu da durumu fark etmeyenlerin tuzağa düşmesini kolaylaştırıyor.

Tron, takipçilerini uyardı

Son olarak ise TRON (TRX) para birimine ait Tron Vakfı isimli resmî Twitter hesabından takipçilere sahte hesaplara kanmamaları yönünde bir uyarı yapıldı.

Bu uyarıda Justin Sun ve Tron Vakfı‘na aitmiş gibi davranan sahte hesaplara karşı nasıl önlem alınabileceğine dair yönlendirmeler yer aldı.

[fat_coincap id=”5″]