Kripto Para Madencileri Nvidia’nın Elinde Satacak GPU Bırakmadı!

Tüm dünyada son 1.5 senedir Nvidia adlı ekran kartı ve bilgisayar parçaları üreticisinin sürekli olarak ekran kartları fiyatlarını arz ve talep dengesinden dolayı yükseltmek zorunda kaldığı bilinir hale gelmişti

nvidia madencilik

Tüm dünyada son 1.5 senedir Nvidia adlı ekran kartı ve bilgisayar parçaları üreticisinin sürekli olarak ekran kartları fiyatlarını arz ve talep dengesinden dolayı yükseltmek zorunda kaldığı bilinir hale gelmişti. Milyarlarca dolarlık bilgisayar parçaları satışı yapan ABD’li dev Nvidia, bu sene kripto para madencileri dolayısı ile taleplerin çok fazla olması ve ABD’de ve dünyada satış yapılan mağazalarda ekran kartı bırakılmaması dolayısı ile ek satıcıları dahi 2’den fazla ekran kartı satışı yapılmaması konusunda uyarmış ancak bunda başarılı olamamıştı.

Nvidia bu kadar yüksek talebe yetişememe nedenleri konusunda ise üretimi en üst düzeyde tutmalarına rağmen yaşanan talep dengesinin çok daha fazla ve bir anda artmasına bağlamış, madencilerin ekran kartı fiyatlarının yükselmesine neden olduklarını birebir CEO aracılığı ile açıklamıştı.

Nvidia CEO’su Jensen Huang Yeni Açıklama Yaptı

Nvidia CEO’su Jensen Huang, bugün ise farklı bir açıklama yaparak kripto para madencilerinin bu yılın ilk çeyreğinde kendilerinden çok fazla GPU satın aldıklarını, bunun ekran kartı fiyatlarında anormal yükselişleri beraberinde getirdiğine değindi. Nvidia CEO’su, bu konuda 2. çeyrekte azalma ve düşüş beklediklerine değinerek kripto para madencilerinin kendilerinin büyümesinde asla etken rol oynamadığı, asıl etken rolün oyun oynamak ve normal bilgisayar sahipleri tarafından alınan alımlardan geldiği doğrulandı.