Kripto Para Madenciliği 1 Yıl Önce Ne Durumdaydı?

Dün yayınladığımız ”Kripto Paralar Bundan 1 Yıl Önce Ne Durumdaydı?” makalesinin devamı niteliğindedir.  Kripto paralar ile birlikte kripto para madenciliği ciddi oranda gelişti ve Çin, ABD, Almanya, Türkiye gibi ülkelerde sürekli olarak son dönemde kripto...


Dün yayınladığımız ”Kripto Paralar Bundan 1 Yıl Önce Ne Durumdaydı?” makalesinin devamı niteliğindedir. 

Kripto paralar ile birlikte kripto para madenciliği ciddi oranda gelişti ve Çin, ABD, Almanya, Türkiye gibi ülkelerde sürekli olarak son dönemde kripto para madenciliği haberlerini görmeye başladık. Bununla birlikte kripto para madenciliği alanında yaşananlar ve kripto paralar ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler oldukça fazla dikkat çekici. Kripto paralar ile ilgili süreç günden güne daha fazla artarken, bir diğer taraftan ise kripto para madenciliği konusunda süreç ilerliyor ve kripto para madenciliği dünyasında yeni gelişmeler yaşanıyor.

2017 ila 2018 arasında Mayıs ayı baz alınarak yaptığımız araştırmalarda madencilik alanında da yaşanan bir takım gelişmeler yok değil. En kısa ve en basit örnekle geçtiğimiz 1 yıl öncesinde kripto para madencisi sayısı daha az olmasına rağmen yüksek karlılık oranları ve bedava kazanç dolayısı ile şimdilerde kripto para madencisi sayısında ciddi artış yaşanmış durumda.

Kripto Para Madencileri Enerji Hatlarını Yaktı!

Bazı ülkelerde ise kripto para madencileri dolayısı ile enerji hatlarında geri döndürülemez şiddette enerji dalgalanmaları oldu ve bununla birlikte birçok bölgede enerji hatlarında yaşanan bu yükseliş dolayısı ile enerji nakil şirketleri ve hükümetler zarar verdi.

Resmi bir Bitcoin çiftliği sahibi olmadan direkt fabrika ve evde üretim yapan madenciler dolayısı ile zarar gören hatlar dolayısı ile devletler ve şirketler milyonlarca dolarlık zarara uğradılar.

Baskınlar Gerçekleşti

Bu yıl içerisinde Türkiye’de Doğu kesimlerinde Bitcoin üretimi yapıldığı tespit edilen eve baskın yapıldı ve ele geçirilen bilgisayarlar ile evdeki kişiler polis ekiplerince direkt gözaltına alındı. Bunun benzer örnekleri Çin’de geçtiğimiz günlerde yaşandı ve evinde üretim yapan birkaç adamın enerji hatlarında aşırı dalgalanma ve zarara sebep oldukları yerlerinin tespit edilerek 600 bilgisayara el konulması ve 6 büyük boy soğutucu fana el konulduğu, 6 kişinin ise sorguya alındığı ortaya çıkmıştı. 

Yaşananlar elbette bununla da sınırlı kalmadı. Kanada hükümeti ve ABD hükümeti bu 1 yıl içerisinde ucuz enerji talebinde bulunan kripto para borsaları ve madencilere en az 16 kez ”RED” yanıtı verdi ve Bitcoin madenciliği için ucuz enerji vermeyecek olduklarını açıkladı. Çin hükümeti, İskoçya ve İzlanda’da ise Bitcoin madenciliği alanında kurulan çiftliklerin sayısında patlama yaşandığı öğrenildi.

Yangınlar Çıktı!

Bu yıl içerisinde ve geçtiğimiz sene kripto para madenciliği yapan ancak soğutma sistemlerine sahip olmayan birçok ev ve alanda şiddetli yangınlar boy gösterdi. İtfaiye ekiplerinin başarılı çabaları sonucunda ölüm olayları yaşanmadı ancak Çin’de bu konuda çok fazla sıkıntının yaşandığı öğrenildi.

Çiftlik Bank Bitcoin Madenciliği İşine Girdi, Çiftlik Haftalarca Arandı

Bu 1 yılın Türkiye adına en fazla dikkat çeken gündemi ise dolandırıcılık vakası olan ve şimdilerde artık gözden uzak hale gelen Çiftlik Bank şirketi yönünde oldu. Çiftlik Bank yöneticisi ve kurucusu konumunda olan Mehmet Aydın tarafından kurulan binlerce bilgisayarlık Bitcoin çiftliği üretim üzerine üretim yaptı. Daha sonrasında dolandırıcılık olayının ortaya çıkması ile birlikte Mehmet Aydın, cihazları almadan çiftliğin kapısına kilit vurarak Türkiye’yi terk etti ve şimdilerde hangi ülkede olduğu Türk hükümeti tarafından dahi tam olarak bilinmiyor.

Çiftlik Bank vakasının ardından yaşanan birçok vaka olmasına rağmen bu vakalar, gerek yerel basında, gerek yabancı basında pek fazla yer almadı.

Avrupa Birliği Madenciliğe Karşı Olmadığını Gösterdi

Avrupa Birliği ise bu 1 yıllık süreç içerisinde bazı konuları netliğe kavuşturdu ve kripto para madenciliği konusunda herhangi bir engelleme yoluna gitmeyecek olduklarını. Bununla birlikte olası enerji tüketimi ve diğer durumların önüne geçmek için ise birlik içerisinde önlemler alacak olduklarını yetkililer aracılığı ile ifade etti.

ABD’den ise kripto para madenciliği konusunda bu konuda net açıklama yapılmasa da üretime enerji parasının ödenmesi durumunda izin verilecek olduğu dolaylı yollardan hissettirildi.

ABD’de Okul ve Yurtlarda Madencilik Yasaklandı

ABD’de neredeyse birçok okul ve yurtta  bedava enerji kullanan gençlerin buralarda bedava Bitcoin madenciliği yapması ve yangınların çıkması dolayısı ile bölgesel olarak bazı eyaletlerde okul ve yurt yönetimleri tarafından kripto para madenciliği yapılması yasaklandı. Bununla ilgili ABD basınına açıklama yapan bir yurt öğrencisi kendisinin tüm bu yasaklara rağmen çok sıcak ve küçük odalarda olmalarına rağmen kontroller sırasında madencilik cihazını gizlediğini ve üretim yapmaya devam ettiğini açıkladı.

1 yıl içerisinde bizim dahi bilmediğimiz binlerce olay  yaşandı ancak bildiklerimiz şuan için bunlarla sınırlı kaldı.