Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para borsaları, kripto para birimlerini satın almanızı, satmanızı ve işlem yapmanızı sağlar

kripto-borsa

Kripto para borsaları, kripto para birimlerini satın almanızı, satmanızı ve işlem yapmanızı sağlar. Bir kripto para borsasına erişim olmadan dijital varlıkları satın alamaz veya satamazsınız. Bu yazımızda, kripto para satın alabileceğiz borsaların bir listesini yaptık.

Binance

binance-1

Binance, daha önce yüksek frekanslı ticaret yazılımı yaratan bir geliştirici olan Changpeng Zhao tarafından kuruldu. Binance Exchange, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Binance Coin (BNB) dahil olmak üzere 150’den fazla sanal parayla alım satım sunan popüler kripto para borsalarından biridir.

  • Binance, kullanıcıların kripto para ticareti yapabileceği bir borsadır. En çok işlem gören kripto para birimlerinin çoğunu desteklerler.
  • Binance, yatırımcılarına elektronik fonlarını saklayabilecekleri bir kripto cüzdanı sağlar.
  • Binance’in kendi token para birimi Binance Coin vardır.
  • Borsada, yatırımcıların yatırım kararları almalarına yardımcı olan destek programları da var.

Binance borsası, düşük işlem ücretleri, yüksek likidite ve kullanıcıların yerel BNB kripto para birimi ile ödeme yapmaları durumunda ek indirimler nedeniyle büyük popülerlik kazandı.

Ücretler: Alıcı taraf için %0.1 ve üretici taraf için %0.1. Bu, ticaretin her iki tarafı için ticaret hacmi ile %0,02’ye düşer. Binance’in yerel kripto para birimi olan BNB’yi kullanarak ücretleri %25 oranında düşürür.

Coinbase

coinbase-2

Coinbase de bir Bitcoin borsası ve cüzdan sağlayıcısıdır. Coinbase 2012 yılında Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından kuruldu. Merkezi San Francisco, California’da bulunuyor. Platform ilk olarak, kullanıcıların Bitcoin alıp satabilecekleri aracılık alanına girmeden önce, kullanıcıların Bitcoinlerini çevrimiçi olarak saklamaları için dijital bir cüzdan olarak piyasaya sürüldü.

Herhangi bir kripto para birimi ticareti, bir alıcı ve bir satıcı gerektirir. Alıcının ve satıcının birbiriyle işlem yapabilmesi için bir komisyoncuya kayıtlı olması gerekir. Bir borsaya çok benzeyen Coinbase komisyonculuğu, işlemciler ve borsa arasında bir aracı görevi görür ve alıcıların ve satıcıların bulundukları konumlarından bağımsız olarak birbirleriyle ticaret yapabilecekleri bir çevrimiçi sistem sağlar.

KuCoin

KuCoin-3

Borsa 2017’nin ortalarında faaliyete başlamasına rağmen, kurucu ekibi 2011’den beri blockchain teknolojisini denemekteydi. Platformların teknik mimarisi 2013 yılında oluşturuldu, ancak KuCoin’in bugün olduğu, kesintisiz bir deneyim sunabilme haline getirilmesi yıllar sürdü.

KuCoin geliştirilmesi için fonlar, 13 Ağustos 2017’den, 1 Eylül 2017’ye kadar süren bir ICO aracılığıyla toplandı. Bu süre zarfında KuCoin, özel teklifler, ticaret indirimleri ve borsa karlarının bir kısmını almak için kullanılan kendi KuCoin Shares (KCS) tokenlerini yayınladı.

KuCoin’in Artıları ;Düşük ticaret ve para çekme ücretleri, kullanıcı dostu arayüz, geniş altcoin seçimi ve 7/24 canlı müşteri desteği sağlamasıdır. KuCoin Şubat 2019’da, KuCoin Platform 2.0’ın yanı sıra Android ve iOS uygulamalarının yeni sürümlerinin tanıtımını yaptı. KuCoin en iyi altcoin borsaları arasında olmanın yanı sıra, ödüllendirici teşvikleri ile bilinir. Platform kullanıcıları, işlem ücretleri karının %50’sinin paylaşılmasının keyfini çıkarır ve bahis için %30’a kadar işlem ücreti (KCS) alabilmekle beraber, referanslar için %20’ye kadar bonus almaktadırlar ve hatta NEO’yu borsada tutarak GAS toplayabilirler.

Gate.io

gate.io-4

Gate.io , üyelerine piyasaya hâlihazırda hakim olan borsalara bir alternatif sunmayı amaçlayan yeni bir kripto-para  borsasıdır. Site, 2017’den beri faaliyet gösteriyor ve kullanıcılarına para ve gelecek projelerini bulmakta zorlanan bir dizi kullanıcıya ücretsiz erişim imkânı sunarak kripto-para ticaret pazarının bir kısmını yakalamayı hedefliyor. Site ayrıca, yatırımcıların hem tercih ettikleri kripto paralar hem de genel pazar eğilimleriyle ilgili özel bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Gate.io çoğu kripto para birimine düşük ücret sistemi uygular. Platformda yürütülen tüm işlemlere %0,2’lik bir ücret uygulanır. Borsanın arkasındaki ekip, hem depolamayı hem de müşteri hesaplarını saklamak için hem soğuk depolama hem de sıcak bir cüzdandan yararlanıyor. Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifreler bir arada kullanılarak güvenceye alındı.

Poloniex

poloniex-5

Poloniex 2014’te Tristan D’Agosta tarafından hayata geçirilmiş bir kripto para birimi borsasıdır. Merkezi ABD, Delaware’de yer almaktadır. Bu yüzden de yüksek oranda düzenlemeye maruz kalmaktadır.

Poloniex, Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimlerinin yanı sıra daha az popüler olan pek çok kriptonun da alım satımına olanak sunar.

Günlük 100 milyon $’dan fazla alım satım hacmi bulunan borsa en çok kullanılanlar arasında yer alıyor! Platformları üzerinden günlük yapılan alım satımlarda hem alıcıdan hem de satıcıdan ücret alarak kar ediyorlar.

Gemini

gemini-6

Dijital para borsalarının kalabalık alanında, bir hizmetin ancak kendisini rakiplerinin geri kalanından ayırabilmesi durumunda başarılı olması muhtemeldir. Bu şekilde Gemini Borsası olarak da bilinen Gemini Trust Company’nin belirgin bir avantajı var. 2014 yılında kurulan Gemini, ünlü yatırımcılar ve erken Facebook destekçileri olan Cameron ve Tyler Winklevoss’un beyni. Gemini, işlemlerin izlenme ve kaydedilme biçiminde devrim yaratmak için Nasdaq ile birlikte çalışarak, kripto para birimi değişim dünyasının ön saflarında yer almaya çalıştı.

Binance US

binance-us-7

Eylül 2019’da başlatılan Binance.US, Binance’in San Francisco merkezli BAM Trading Services tarafından işletilen dijital varlık borsasıdır. Binance.US şu an 25 kripto para birimini listeliyor.

Binance.US ile ilgili Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamalarda, “Binance, kripto para biriminin benimsenmesini sağlamak adına önemli küresel adımlar attı. Bu ortaklık sayesinde Binance.US’in Amerika’ya ve daha ötesine yeni bir kapı açacağına ve hem Blockchain hem de kripto para birimleri konusunda somut kullanım durumlarını arttıracağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

OKEx

OKEx-8

Global çapta kripto varlık alım satım platformu olup, ilk olarak 2014 yılında Çin’de kurulan OKEx, 2017 den sonra meşhur furyaya ayak uydurmuş ve Malta merkezli olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Listelediği altcoin’ler bakımından 100 den fazla çeşit barındıran OKEx kripto varlık borsası, bu alanda oldukça zengin. Kullanıcılarına Spot, Margin, Futures ve swap işlem yapma çeşitliliği sunan OKex kripto borsasına birkaç dakikada hızlıca üye olabiliyorsunuz. Arayüzleri oldukça kullanışlı olan OKEx ‘in farklı para birimlerini ve farklı ödeme yöntemlerini kabul ediyor olması ve en hızlı/ en iyi kanallardan fiyat karşılaştırmaları sunmaları en büyük avantajlarındandır.

Kraken

Kraken-Exchange-9

Borsa ticaretini kolaylaştıran bir borsa hattı üzerinde çalışan San Francisco merkezli Kraken, piyasa katılımcılarının çeşitli kripto para birimlerini ticaret yapabileceği bir kripto para borsasıdır. Katılımcıların ABD doları, Kanada doları, euro ve Japon yenini içeren çeşitli fiat para birimlerini kullanarak kripto para birimlerini alıp satmalarına izin verilir.

Kraken borsasında işlem yapmak için 17 farklı sanal para birimi etkinleştirildi. Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) gibi popüler olanları ve EOS (EOS) ve Monero (XMR) gibi son zamanlarda ilgi gören diğerlerini de içerir.

Kraken 2011 yılında kuruldu ve resmi olarak ticaret operasyonlarını 2013’te başlattı. Payward Inc.’e ait olup, CEO’su ve kurucu ortağı Jesse Powell tarafından yönetilmektedir. Katılımcının bağlantılı banka hesaplarına ve bu hesaplardan paranın kolay hareketini ve kripto paraların katılımcının Kraken bağlantılı ticaret hesaplarından dijital cüzdanlarına geçişini sağlar.

Bitfinex

Bitfinex-10

Bitfinex , günlük işlem hacimleri açısından en iyi borsalar arasında istikrarlı bir şekilde yer almaktadır ve bugün en çok bilinen kripto-para birimi ticaret platformlarından biridir. Bitfinex, 2012 yılında Raphael Nicolle tarafından kurulan Hong Kong merkezli bir ticaret platformudur. Değişim kurumların yanı sıra daha fazla orta ve gelişmiş tüccarlara hitap eder ve çok çeşitli kripto paralar, alım satım eşleştirmeleri ve alım satım opsiyonları sunar. Bitfinex, dünyanın dört bir yanındaki tecrübeli kripto-para birimi yatırımcılarının prömiyeri olmayı hedefliyor.

Değişim şu anda günde yaklaşık 2 milyar dolarlık işlem yapıyor ve BTC / USD için 600 milyon dolar değerinde 24 saat işlem hacmi kaydetti. Bu yüksek işlem hacimleri, geniş bir para birimi seçimi, düşük ücretler ve kapsamlı bir arayüz kullanarak tüccarlar için yüksek bir hizmet seviyesi sağlamaya odaklanan değişimin arkasındaki ekibin bir sonucudur.