Kripto Paralar Bundan 1 Yıl Önce Ne Durumdaydı?

Kripto paralar ile ilgili olarak dün ve bugüne oranla çok daha fazla fark ve gelişim olduğunun hepimiz çok iyi bir şekilde farkındayız


Kripto paralar ile ilgili olarak dün ve bugüne oranla çok daha fazla fark ve gelişim olduğunun hepimiz çok iyi bir şekilde farkındayız. Kripto para dünyasında yaşanan tüm gelişmeler durumu özetlerken, geçtiğimiz sene Mayıs ayında en basit ifade ile kripto para yatırımcısı bugüne oranla ortalama tahminlere göre %50 oranında daha azdı. Bugün ise kripto paralar oldukça fazla değer kazanan ve dünyada daha fazla itibar görmeye başlayan bir dijital para birimi olarak gösteriliyor.

Bazı kullanıcılar hala daha kripto paralar ile ilgili olarak güvence sorunları yaşamasına rağmen son yıllarda hükümetler tarafından alınan önlemler bu yıl en üst düzeye çıkmış ve dolandırıcılık vakalarının artmasına rağmen oldukça fazla olumlu adımlar atılması ile birlikte birçok güvenlik sorunu en azından şu aşamada Bitcoin, Ethereum ve diğer tüm kripto para birimleri için giderilmişti.

ABD, Almanya, Türkiye ve Asya Ülkelerinde İlgi Görmeye, Dükkanlar Açılmaya Başlandı

Dünyanın ekonomisini yönetme konumunda olan ABD dahi kripto paralar konusunda olumsuz bir adım bugüne kadar atmadı ve kripto paraların kendilerinin kontrolleri altında olduğunu bu tür açıklamalar ile birkaç kez gösterdi.

ABD’nin açıklamaları tüm dünyada itibar görmesi ile tanınmasından dolayı hemen ardından birçok Asya ve AB üyesi ülkeler tarafından da kripto paraların herhangi bir risk teşkil etmediği ve AB üyesi ülkelerde kullanımına devam edilebilecek olduğu bilgisi paylaşıldı. Tüm bu yaşananlar sadece kısa ama oldukça yorucu olan 365 gün içerisinde yaşandı.

Dünyada Neler Oluyor?

Kripto paralar ile ilgili dünyada yaşanan en ufak bir hareketlilik dahi gelişmiş ülkeler tarafından izlenir hale geldi. Bununla ilgili Avrupa Merkez Bankası’nın ardı ardına kripto paralar ile ilgili yaptığı açıklamalar, ABD tarafından yapılan açıklamalar ve IMF tarafından yapılan açıklamalar ile ekonomi alanında görevli siyasiler tarafından ifadeler paylaşıldı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti iktidarının bu aşamada kripto paralar ile ilgili olarak pek fazla güvenlik sorunu görmediklerini ancak tüm teknolojileri yakından takip etmeye ve gerekirse önlemler almaya başlayacak olduklarının altını çizdi. Almanya Merkez Bankası ise bu süreçte tamamen sessiz kalmayı tercih etti.

Kripto Para Kullanımı Rekor Kırdı, Seviyesi 20.000 Dolar Seviyesine Ulaştı

Kripto paralar 1 yıl öncesinde düşük bütçeli olarak ilerlerken geçtiğimiz sene sonunda 31 Aralık tarihi civarlarında 20.000 dolar seviyesine çıkarak tarihi rekorunu kırdı. Bu süreçte %10000 oranlarına varan kar oranları dahi aşıldı.

Bitcoin, daha sonrasında 1 Ocak tarihinden hemen sonra düşüş yaşamaya ve ortalama 6.900 dolar seviyesine kadar düşüş yaşamaya başladı, ancak kısa süre içerisinde tekrar 9.000 dolar seviyesine çıkarak bir kez daha dengesini kurtardı ve piyasa verilerini yükseltti.

Mağazalar Açıldı, Borsalar Çoğaldı

Bitcoin ile ödeme yapılabilen mağazalar bu süreçte aktif rol oynadı ve 1 yıl öncesinde neredeyse 1-2 tane Bitcoin ile ödeme kabul eden dükkan ve mağaza var iken bugün Türkiye’de dahi tek bir tane olmasına rağmen berber dükkanı tarafından Bitcoin güncel kur seviyesi üzerinden kabul edilmeye başlandı.

Kripto para borsaları bu süreçte olağanüstü yükseliş yaşadı ve ardı ardına kripto para borsaları açılmaya başlandı. Bununla birlikte daha aklımıza dahi gelmeyen birçok gelişme yaşanırken, kripto paraların itibarı da oldukça iyi seviyelere kadar büyük bir yükseliş yaşadı ve dirençli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Dark Web Başlangıcı

İsterseniz kısaca dünden bugüne gelmişken bir de asıl Bitcoin’in ne zamandan beridir kullanıldığını birlikte çözmeye çalışalım. Bugün internet üzerinde ne kadar Bitcoin hakkında belirli bir tarihte ortaya çıktığı iddia edilse de daha önceki yıllarda 20 yıl öncesinden daha uzun sürelerde bazı oyunlarda Bitcoin işaretleri görülmüş durumdadır. Bununla ilgili araştırmaları maalesef bizler yapamayacak olsak bile Bitcoin’in bugüne oranla birkaç yıl önce asıl kullanıldığı ve hala daha gerçek kullanım amacının olduğu yer siz ve biz kullanıcıların direkt erişemedikleri Dark Web üzerinde kullanılmasıydı.

O zamanlar Bitcoin çok daha fazla gizli ve çok daha az takip edilen bir kripto para birimi olarak tarihte ilerledi. Bugün ise Bitcoin artık Türkiye’de dahi oldukça fazla ilgi gören ve fazlası ile dikkat çeken bir para haline geldi. Öyle ki bazı Türk kullanıcılar Asyalı kullanıcılardan daha çok Bitcoin ile ilgilenmeye başladı.

Yazının devamı 05.05.2018 tarihinde coinbilgi.net üzerinden yayınlanacaktır.