Kripto paralar izlenebilir mi?

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar son dönemde gizlilik açısından birçok hükümetin dikkatini çekmeye devam ediyor


Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar son dönemde gizlilik açısından birçok hükümetin dikkatini çekmeye devam ediyor. Ortaya çıkan bu tablo ise beraberinde ”kripto paraların gizliliği ne durumda?” sorusunu doğururken, kripto paraların izlenip izlenemeyecek olduğu son dönemde en fazla arananlar arasında ilk sırada kendisine yer buluyor.

Kripto paraların izlenebilmesinin mümkün olduğu, ancak bunu yapmanın normal bir kişi veya kişiler için mümkün olmadığını belirtebiliriz. Hükümet ve yargı ise giriş ve çıkış gibi finansal kayıtları inceleyerek, ilgili satış sitesi üzerinden bilgi talep ederek ne kadarlık kripto paranız olup olmadığını görebileceği bilinmesi gerekiyor.

Borsada İşleyebilirsiniz

Kripto paraları elbette borsada işlemde tutabilir ve bazı yöntemler sonucunda daha fazla gizli kalabilirsiniz. Kendi adınıza banka hesaplarınızdan ilgili Bitcoin satış sitelerine ödeme yapmak yerine belli başlı yöntemleri kullanarak ATM cihazları üzerinden ödemeler yapmak, fişlenmenizin önünde olabilecek engellerden sadece bir tanesidir. Elbette Türkiye’de kripto paraların şu aşamada hiçbir koşulda izlenemediği bilinmesi gerektiği gibi, gelecekte izlenme şansının daha fazla artabilecek olduğunu belirtmekte fayda var.

[bitcointicker]