Norveç Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirecek

Norveç Merkez Bankası ile ilgili olarak yayınlanan son raporlarda bankanın kendisine ait olan dijital para geliştirmeyi düşündüğü açıklandı


Norveç Merkez Bankası ile ilgili olarak yayınlanan son raporlarda bankanın kendisine ait olan dijital para geliştirmeyi düşündüğü açıklandı. Sık sık iyi ekonomisi ile gündeme gelen ve milyarlarca dolarlık nakit servete sahip olan ülkeler arasında bulunan Norveç’in bu alanda geliştirecek olduğu dijital bir diğer anlamlı tabir ile kripto parasını geliştirmesi hem Norveç vatandaşlarının, hem diğer ülkelerde yaşayanların daha fazla Norveç ile dijital ticaretlerinde daha kolay ticaret işlemlerini yapabilecek olduğu anlamına geliyor.

Norges Bank yöneticisi Øystein Olsen, konu ile ilgili açıklamalarında

“Nakit kullanımındaki düşüş, gelecekteki herhangi bir tarihte, etkili ve sağlam bir ödeme sisteminin sağlanması için önemli olan bir dizi yeni öznitelik ve parasal sisteme olan güvenin gerekip gerekmeyeceğini düşünmemize neden oldu. Bu konuda araştırmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Norveç Ekonomisine Katkı Sağlayacak

Norveç tarafından herhangi bir kripto para geliştirilmesi hem kripto para dünyası adına büyük fayda sağlayacak, hem Norveç ekonomisinde daha iyi yatırımlar ve daha iyi alanlar yaratacaktır. Norveç’te ekonomik özgürlüğün birçok ülkeye oranla çok daha iyi seviyede olması ve ülke vatandaşlarının sık sık farklı alanlarda yatırımlar yapması gelecekte kendi ülkelerine ait olan kripto paraya yatırım yapmalarını sağlayabilir. Norveç’in kendisine ait üretilecek olan kripto parasının ne zaman üretileceği konusunda şu aşamada bilgi olmadığını sizlerle paylaşalım.