Rusya ve İran Kripto Para İle Ticaret Başlatan İlk Ülkeler Olabilir

Rus haber portalı RBC’de yayınlanan habere göre Rusya ve İran tarafından kurulan ekonomik konseyde dolar sorunundan kaçınmak ve olası yaptırımlar dolayısı ile iki ülke arasında sorunlar yaşanmasını engellemek adına kripto para ile ticaret yapılması konusunun...


Rus haber portalı RBC’de yayınlanan habere göre Rusya ve İran tarafından kurulan ekonomik konseyde dolar sorunundan kaçınmak ve olası yaptırımlar dolayısı ile iki ülke arasında sorunlar yaşanmasını engellemek adına kripto para ile ticaret yapılması konusunun detaylı ve derin bir şekilde konuşulduğu bilgisi paylaşıldı. Sık sık ABD’nin yaptırımlarına maruz kalacak olan ve şimdiden yüzlerce yaptırım ile karşı karşıya kalan İran’ın ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak ve olası ticaret sorunları yaşamamak adına kripto para ile ticareti  başlatan ilk ülkeler arasında Rusya ile birlikte yerini alabilecek olduğu açıklandı.

İran Parlamentosu Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza Pourebrahimi, açıklamasında iki ülke arasında yaptırımları delmek ve en az oranda ticari sorun yaşamak adına dolar kullanımı yapılamayacak olduğundan dolayı kripto para birliği sağlanarak ticaretin bu yönde yapılmasının fayda sağlayacak ve yaptırımları aşmaya yardımcı olacak en iyi önlem olacak olduğu açıklamasında bulundu.

İran ile Rusya Anlaştı

Rusya Federasyonu Devlet Duması Ekonomik Politika Komitesi‘nde İran ile kripto para üzerinden ticaret yapmak adına 2 gün önce anlaşma sağlandığına değinen Pourebrahimi, 2 ülke arasında bankalar arasında kurulan ilişkilerin daha fazla derinleşmesi ve daha fazla her iki ülkenin birbirine katkı sunması konusunda da açıklamalar ve görüşmeler yaptıklarını, yapmaya devam edecek olduklarını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı tarafından konu hakkında açıklama ise yapılmadı.