Rusya’da kripto para madenciliği yapan kişi ve şirket sayısında artış

Rusya kripto paralar konusunda dünyada en ucuz enerji fiyatlarına sahip ülkelerden bir tanesi olması dolayısı ile en fazla tercih edilen ülkeler arasında bulunuyor


Rusya kripto paralar konusunda dünyada en ucuz enerji fiyatlarına sahip ülkelerden bir tanesi olması dolayısı ile en fazla tercih edilen ülkeler arasında bulunuyor. Kripto para madencilerinin aradığı ama bulamadığı ucuz elektrik fiyatlarının Rusya’da mevcut olması ve imkanların nispeten yeterli olmasının beraberinde madencilik alanı sürekli olarak ülkede daha fazla gelişiyor.

Ülkede kripto paralar konusunda atılan adımlar ve madencilik alanında yapılan aktif çalışmalar sayesinde birçok kişi Rus hükümetinin bazı yasakları ve olası riskler olmasına rağmen madencilik yapmaktan bir adım geri kalmıyor. Ülkede aktif olarak ne kadar madencilik yapan kişi bulunduğu bilgisi olmamasına rağmen bu sene içerisinde madencilik yapan kişi sayısında daha fazla artış olduğu ve toplamda %15 oranında madencilik yapan kişi sayısında artış olduğu iddia ediliyor.

İddiaların doğruluk oranı ve Rusya’da madencilik yapan kişilerin ne kadar kazandıkları benzeri konular henüz daha kesinleşmemiş konular olmasından dolayı ne kadarlık madencilik geliri olduğu ve Rusya’da madencilik yapan insanların memnun olup olmadığını bilmek fazlası ile zor olan bir konu.

Rusya vatandaşlarının madencilik yapmasındaki temel ifade gelir kazanmak olduğu ve bu geliri oturarak kazanmak ve bedava gelir elde etmek yönünde olmasına rağmen ucuz enerji fiyatlarının dahi bazı zamanlar yeterli olmadığı, ülkede kripto para madencilik ekipmanlarının yüksek fiyatından dolayı henüz daha büyük çiftliklerin açılamadığı ve kripto para madencilik alanında ülkenin biraz daha eksik kaldığı madencilik yapan kişiler ve haberler ile ortaya çıkıyor.

Rusya’da vatandaşların daha fazla kripto paralar ile uğraşması ve daha fazla ödeme yöntemi olarak kripto paraların kullanılması beklentisi fazla olmasına rağmen ülke hükümetinin istihbarat ajansları tarafıdan bu konunun dahi kontrol altında tutulduğu ve olası sorunlar yaşamamak adına bazı Rus vatandaşlarının oldukça fazla korktuğu, bu yüzden kripto para madenciliğinden uzak durdukları iddiası mevcut.

Rusya kripto paralara karışmıyor, ama karışabilir

Rusya’nın kripto para madenciliği yapan kişilere karışmaması ve kripto paraların ülkede rahatça alınıp satılabilir durumda olmasını iyi yönde kullananlar korkuya sahip olmamasına rağmen, kötü yönde işler ve diğer ülkelere hizmet sunanların kripto para kullanımı benzeri konular endişelere sebep oluyor.

Aktif bir şekilde kripto para madenciliği ve kripto para yasalarına sahip olmayan Rusya yönetiminin, kripto para sahiplerini teşvik edici bir yasası veya önerisi de bulunmuyor.

Başkan Putin sadece kripto paralar ile ilgili ticaret konusunda ABD’nin kendilerine uyguladığı ağır ekonomik yaptırımları delmek ve aşmak adına diğer bazı ülkeler ile ticareti bu şekilde yapabilecek olduklarını, bunun üzerinde çalışmalar düzenlediklerini ve kripto paralar ile ilgili İRAN, Türkiye ile görüşmeler yaptıklarını basına açıkça paylaşmıştı.

ABD’nin olası yaptırımlarından etkilenmemek adına İran’da en azından baskıları daha fazla azaltmak istediklerini ve bunu başarmanın tek yolunun kripto paralardan geçiyor olabilecek olduğunu açıklamış, Rusya ile birlikte hareket edecek olduklarını ifade etmişti.

Rusya, Türkiye, İran ve Venezuela, ABD’nin yaptırımlarını delmek için kripto paralar ile ticaret yapmak istediklerini açık bir dil ile belli etse bile Türkiye yaptırımları delmek için değil kripto paralar ile ticareti başlatarak doların kullanımını azaltmak için bu şekilde karar verdiğini açıklamıştı.