Sakarya Üniversitesi’nde Madencilik Yapılıyor

Türkiye’de dolandırıcılık olayları tavan yapmış durumda iken bir diğer sorun ise Bitcoin madenciliği alanında yaşanmaya başladı. Sakarya Üniversitesi’nde öğrencilerin bir süreden beridir okulun sürekli kullanılmak zorunda olan not ve bilgi sistemlerine erişimler saniyeler içerisinde yapılması gerekirken,...


Türkiye’de dolandırıcılık olayları tavan yapmış durumda iken bir diğer sorun ise Bitcoin madenciliği alanında yaşanmaya başladı. Sakarya Üniversitesi’nde öğrencilerin bir süreden beridir okulun sürekli kullanılmak zorunda olan not ve bilgi sistemlerine erişimler saniyeler içerisinde yapılması gerekirken, saatlerce sürmeye ve sayfalar ardı ardına zaman aşımı hatası vermeye başladı. Öğrenciler durumu okul yönetimine bildirdi ve yönetim tarafından konu hakkında bilgi işlem uzmanlarınca soruşturma başlatıldığı ve yapılan soruşturma sonucunda sunucularda Sakarya Üniversitesi’ne ait tüm alanlarda Bitcoin madenciliği yapıldığı öğrenildi.

Okul yönetimi hemen ardından harekete geçti ve kripto para madenciliği yapıldığını doğruladı. Konu hakkında soruşturma açılırken Sakarya Üniversitesi’nin de aktif olarak kullandığı yakınlarda bulunan Teknokent’te kesintisiz güç kaynağının aşırı kullanım dolayısı ile yüksek güç dolayısı ile arıza yaptığı ve Teknokent’te bir şirketin bu kaynaklar üzerinden bedava enerji tüketimi yaparak Bitcoin madenciliği yaptığı ve şirket hakkında soruşturma başlatılmadığı öğrenildi.

Yöneticiler Uyanıklık Yapmış Olabilir

Olayla ilgili soruşturma başlatılmamış olması ise akıllara ”yöneticiler Teknokent sunucuları ve enerjisini kötü yönde kullanmış olabilir” düşüncesini akla getirdi. Konu ile ilgili olarak Sakarya Üniversitesi’nden açıklama yapılmadı.