Satoshi Nakamoto Kendini İfşa Mı Ediyor: İşte O Hayali Bile Heyecan Verici İddialar

Bitcoin’in 10 yıllık tarihinde kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok çatlağa rastlamışsınızdır


Bitcoin’in 10 yıllık tarihinde kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok çatlağa rastlamışsınızdır. Bunlardan en bilineni ise Avustralyalı girişimci Dr. Craig Wright.

Ancak dün gündeme bomba gibi düşen bir internet sitesinde yer alanlara göre Wright’ın artık yeni ve dikkatleri üzerine çekmekte başarılı bir rakibi var. Sözde Satoshi Nakamoto, Bitcoin.org domainini aldığı 18 Ağustos 2008 yılının 11. yıldönümünde My Reveal (İfşam) adlı 3 serilik belgeler yığınıyla kimliğini ifşa etmeye başladı.

My Reveal (İfşam) 18 Ağustos 2019 – Birinci Kısım

17 Ağustos’ta kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden bir şahıs ivymclemore bir blog kurarak Bitcoin ve kendi kişisel kimliğine ilişkin 3 parça halinde açıklamalar yapacağını duyurmuştu. 3 aşamalı açıklamaların ilk kısmı dün yayınlandı. İşte sözde Satoshi Nakamoto’nun o açıklamaları:

  • Sözde Satoshi Nakamoto, United Bank Limited’de çalışan Pakistanlı bir babanın oğlu olduğunu iddia ediyor.
  • Geleneksel bankacılık sistemindeki yolsuzluklar sonucunda hayal kırıklığına uğrayan Nakamoto, Bitcoin’i geliştirmek için ilhamını buradan aldığını belirtiyor.
  • Bitcoin’in suç faaliyetlerinde kullanıldığını bu nedenle hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Nakamoto’nun bu açıklamaları Wright’la benzerlik gösteriyor.
  • Sözde Satoshi Nakamoto yolculuğuna başladığında akıl hocasının Hal Finney olduğunu belirtiyor. Satoshi’nin bu açıklamaları aşağıdaki tweet’i doğruluyor.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in ismine böyle karar verdiğini belirtiyor. Hatta Bitcoin’in ilk ismi önce BCCI olarak belirlemiş. Fakat Satoshi bu alan adını dolu olması nedeniyle  alamamış. theBCCI.net adlı alan adını ise gerçek adıyla 18 Kasım 2008 tarihinde kayıt ettirmiş.

  • Bitcoin’le tarih yazacağından emin olduğunu ancak yolunu kaybettiğini ve kim olduğunu unuttuğunu ifade ediyor.
  • Ona göre Bitcoin: sınırları, milleti ve ayrımcılığı olmayan bir halk bankası.
  • Sözde Satoshi Nakamoto Bitcoin projesine 2006 yılında başlamış, 2008’de ise Finney ile eşler arası elektronik para konusunda işbirliği yaptığını belirtiyor.
  • Bitcoin’i geliştirirken bütün kararlarını şifrelemek için numeroloji kullanmış.
  • İnsanların iddia ettiğinin aksine Asya kökenli olduğunu ancak Japon olmadığını belirtiyor.

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden şahıs Bitcoin’i geliştirdiği 2009 yılında ise yukarıdaki bilgisayarı kullanıyormuş.

Bunlar da ilginizi çekebilir: