Şeriat Bitcoin’e Kısmen İzin Veriyor

Martin ve Blossom’un iç şeriat danışmanı ve şeriat danışmanı yetkilisi müftü Muhammed Ebu Bakar, Bitcoin ve diğer kripto paraların İslam dini adı altında nasıl tercih edilerek kullanılabilecek olduğu sorularına kısmen yanıt verdi


Martin ve Blossom’un iç şeriat danışmanı ve şeriat danışmanı yetkilisi müftü Muhammed Ebu Bakar, Bitcoin ve diğer kripto paraların İslam dini adı altında nasıl tercih edilerek kullanılabilecek olduğu sorularına kısmen yanıt verdi. Dünyada Müslüman olan ülkelerde neredeyse her alanda faizler uygulanıp, her alanda faizli satışlar yapılırken, maalesef günümüzde bunu engellemenin yolu bulunmuyor.

İslama tamamen bağlı olan Suudi Arabistan’da dahi insanlar artık kazanç için her türlü yolu deniyor ve 1 dolara ürettikleri ürünü artık yeri geldiğinde 100 dolara dahi satabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Türkiye’den verilebilir. Türkiye’de Müslüman insan sayısı fazla olmasına rağmen Türkiye bir İslam ülkesi değil. Ancak bankalar her geçen gün faizleri arttırıyor ve Müslüman olan vatandaşlar dini düşünmeden bankaların çok yüksek faizli kredilerinden yararlanıyor, ünlü din adamları dahi paralarını faize yatırarak ayda binlerce lira faizden para kazanıyor.

Blossom Finans CEO’sundan Açıklama

Yapılan açıklamaya göre, “Çok fazla insan bana “Bitcoin helal mi yoksa haram mı?” diye sordu ve dürüst cevabımın “duruma göre değişir” olduğunu söyledim. Bitcoin sadece bir para birim değil aynı zamanda bir işlem ve ödeme ağıdır. Blockchain’in kendisi geniş kapsamlı uygulamaları sahip bir teknoloji kategorisidir.” ifadeleri kullanıldı.