Şili Merkez Bankası’ndan Kripto Para Açıklaması

Şili Merkez Bankası yöneticisi Mario Marcel, kripto paraların derhal düzenlenmesi gerektiğine değinerek, bu konuda derhal adım atılması gerektiğini savundu


Şili Merkez Bankası yöneticisi Mario Marcel, kripto paraların derhal düzenlenmesi gerektiğine değinerek, bu konuda derhal adım atılması gerektiğini savundu. Henüz dünyada pek fazla hükümet tarafından yasal düzenlemeler uygulanmayan kripto paralar ile ilgili olarak ekonomisi çok iyi durumda olmayan ve dünya üzerinde ilk 20 ekonomiden bir tanesi olmayan Şili’nin hükümet olarak bu düşüncesinin pek fazla kripto paraları etkilemesinin ise beklenmediği düşünülüyor.

Mario Marcel, kripto paralar üzerinden terör örgütlerinin finansmanının sağlanmasını engellemek, kara para ve para aklama işlemlerinin önüne geçmek adına daha şeffaf bir yasanın uygulamaya koyulması gerektiğini savundu.

Güney Kore Bu Adımı Atabilir

Şili’den daha önce Güney Kore tarafından bu tür adımların atılması beklenirken, Güney Kore yönetiminin kripto paralar üzerinde aldığı ve alacak olduğu önlemlerin en üst düzeyde olabilecek olduğu tahmin ediliyor. Zira henüz şu aşamada bile memurlara kripto para yasaklarını uygulayan bir ülke olarak Güney Kore yönetiminin Şili’den önce bu tür yasaları uygulayarak daha şeffaf bir kripto para dünyası yaratabilecek olduğu tahmin ediliyor.