Altcoin Kripto Para

Telegram’ın Kripto Parası TON Ortaya Çıktı!

Ton Telegram kripto para

Dünyanın en büyük güvenli anlık mesajlaşma platformlarından birisi olan Telegram kendi ağındaki kripto parası TON’un 1,3 milyar dolarlık güçlü fon toplama desteğinin başarımla tamamlandığını duyurdu. Peki Telegram’ın kripto parası TON nedir?

Telegram’ın kripto para birimi TON’a gelmeden önce dilerseniz Telegram’ın tarihine kısa bir göz atalım. İlk olarak 2013 yılında özgürlükçüler tarafından verilerin kriptolanması yoluyla kullanıcıların özgürlüğünü korumak için kuruldu. Kâr amacı gütmeyen amaçlar belirlendi ve bağımsız olarak kendi kendini finanse edebilen bir yapı üzerine inşa edildi. Wikipedia rol model olarak alındı ve Telegram’ın ticari bir kuruluş olmadığı vurgulanması için “.org” alan adı seçildi. 

Güvenli anlık mesajlaşma projesi 2013 yılında başladıktan sonra Telegram, kısa süre içerisinde milyonlarca kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Şubat 2016 itibariyle 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Telegram’da kullanıcılar günlük 15 milyar mesaj gönderiyordu. 

Ekim 2017’de Telegram tarafından yapılan açıklamada aktif kullanıcı sayısının 170 milyona ulaştığı ve her gün 70 milyar mesajın gönderildiği belirtildi. Telegram’ın 2019 yılı itibariyle 200 milyon aktif kullanıcıya erişmesi beklenirken, Telegram bir yandan da kripto para birimlerine ilgi duyan kişiler tarafından da kullanılmaya başlandı. 

Telegram Open Network (TON) Nedir?

Özgürlükçü bir düşünceyi benimseyen Telegram, mevcut kripto para birimleri yapısının, kitlesel tüketiciliğin ilgisini çekmek için gerekli olan gereksinimlerden uzak olduğunu düşünüyor. 

Popüler kripto para birimlerinden olan Bitcoin için saniyede maksimum 7 işlem kotasının olması Ethereum için saniyede 15 işlem kotasının olması gibi sınırlamalar kripto para birimleri için işlem hızının yavaşlamasına ve işlem maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Telegram’ın planı ise kripto para sektörüne hızlı ve dolan olarak ölçeklenebilir, çoklu blok zinciri yapısına sahip TON’u oluşturmak ve ve kodlanmış dağıtılmış veri depolama alanında edinilmiş uzmanlığı TON’da kullanmak. 

TON’un şimdilik ne zaman çıkacağı açıklanmasa da Telegram’ın 10 yılık tecrübesi üzerine inşa edilecek olan TON’un kripto para sektöründe yeni bir dönem başlatması bekleniyor. 

Yorum Yap