Yerli ve millî coin geliyor: Turkcoin!

En son Venezuela hükümetinin kendi kripto para birimi Petro’yu geliştirmesiyle çığ gibi büyüyen dijital para birimi pazarına ülkemizden de yerli ve millî bir coin dahil olabilir


En son Venezuela hükümetinin kendi kripto para birimi Petro’yu geliştirmesiyle çığ gibi büyüyen dijital para birimi pazarına ülkemizden de yerli ve millî bir coin dahil olabilir. Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı, MHP milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu‘nun açıklamaları, bunun bir işaret fişeği olarak yorumlandı.

Devlet tarafından desteklenen Turkcoin isminde dijital bir kripto para birimi geliştirilmesi gerektiğini belirten Tanrıkulu, blockchain teknolojisine karşı direnmenin manasız olduğunu savundu.

Tüm dünya buraya ilerliyor

Al Monitor‘e verdiği demeçte “Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor. Türkiye de çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve kripto para birimini oluşturmalı. Blockhain veritabanı için sağlam bir yapı oluşturmamız gerekiyor” diyen Tanrıkulu, sözlerini “Dünyada yaklaşık 1,400 adet dijital para birimi var ve birçok ülke bunları kullanıyor. Biz de kendi para birimimizi oluşturabiliriz. Talep olduğu müddetçe kripto para birimimize olan ilgi giderek artacaktır. Bu para birimlerine karşı çıkmanın hiçbir anlamı yok. Bu ulusal ve millî bir meseledir” diye tamamladı.

Diyanet “caiz değil” demişti…

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Diyanet İşleri Başkanlığı‘na yöneltilen “Bitcoin caiz midir?” şeklindeki soruya Bitcoin’in caiz olmadığı yönünde bir fetva ile cevap verilmişti. Keza Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci‘den tutun, ekonomiden sorumlu devlet bakanı Mehmet Şimşek‘e kadar birçok bürokrat Bitcoin ve kripto para teknolojileri hakkında olumsuz yorumlarda bulunmuşlardı.

[fat_coincap id=”5″]