1 Bitcoin’in 1.400 Dolara Üretildiği Ülkeden Madencilere Yeni Elektrik Tarifesi

İran, kripto para madenciliği tarifeleri konusunda nihai bir karara vardı


İran, kripto para madenciliği tarifeleri konusunda nihai bir karara vardı. Maliye Bakanlığı fiyatlandırma politikasının şu anda Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasını beklediklerini bildirdi.

İran’da elektrik enerjisinin hükümet sübvansiyonlarının da katkısı nedeniyle ciddi ölçüde ucuz olması sonucunda Çinli kripto para madencileri faaliyetlerini İran’a taşımaya başladı. Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklada İran’da 1 Bitcoin’in devlet sübvansiyonlarıyla birlikte yaklaşık 1.400 dolar maliyetle üretildiğini iddia etmişti.

Geçtiğimiz ay kripto paraları yasaklayan ancak madenciliğe yönelik hiçbir yaptırımda bulunmayan İran Hükümeti bu hamlesiyle uzak doğudaki kripto para madencilerini ülkesine çekmek istemişti.

Hükümete bağlı yetkililer yeni elektrik tarifesine ilişkin ilgili henüz çok fazla detay paylaşmadılar. Bu nedenle madenciler için öngörülen yeni elektrik tarifesine ilişkin net bir şey söylemek oldukça güç.

İran mevcut elektrik fiyatı ise bir hayli ucuz. Şu anda İranlılar 1 kW/h elektrik için 0.05 dolar gibi komik bir ücret ödüyorlar. İran Elektrik Sanayi Sendikası Başkanı Ali Bahşi ise ülkede faaliyet gösteren kripto para madencileri için elektrik fiyatının 0.07 dolara çıkarılması önerisinde bulunmuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!