Kripto Para

Blok Ödülü Yarılanmasına 5 Kala Litecoin’de Son Durum Ne?

Yazar: Coin Bilgi

Son bir yıldır sıklıkla konuşulan ve merakla beklenen Litecoin blok ödülü yarılanması nihayet geldi çattı. LTC’deki blok ödülü yarılanmasının 5 Ağustos 2019’da gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye saati ile 11:21’de gerçekleşecek blok ödülü yarılanmasıyla Litecoin ağındaki madencilik ödülü 25 LTC’den 12,5 LTC’ye indirilecek. Litecoin ağında daha önce bir kez blok ödülü yarılanması gerçekleşmişti.

Yaklaşık 4 yıl önce 25 Ağustos 2015’teki blok ödülü yarılanmasında Litecoin’deki madencilik ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye gerilemiş ve Litecoin fiyatında önemli bir yükselişe neden olmuştu.

Litecoin’de Arz Şoku

Litecoin’in geliştiricisi Charlie Lee, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada blok ödülü yarılanmasının Litecoin ağında şok etkisi yaratacağını ancak daha sonra işlerin yeniden yoluna gireceğini belirtmişti. Ayrıca Lee’ye göre yarılanmayla birlikte Litecoin’in karlılığının da azalmasından dolayı bazı madenciler cihazlarını kapatma kararı alabilir.

Diğer yandan Litecoin ağının hashrate’i de tüm zamanların en yüksek seviyesinde. 14 Temmuz’da 524 TH/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Litecoin hashrate’i şu sıralar 465 TH/s seviyesinde. Ancak bu oranın blok ödülü yarılanmasının gerçekleşmesiyle hatrı sayılır miktarda gerileyeceği tahmin ediliyor.

2018 yılı sonundaki sert düşüşte 20 dolara kadar gerileyen Litecoin sonrasında blok ödülü yarılanması ve ağdaki iyileştirmelerin de etkisiyle neredeyse 7 kat artarak 150 dolar sınırına ulaşmıştı. Şu anda 90,6 dolardan işlem gören Litecoin’in blok ödülü yarılanmasına nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

2015 Yılındaki Blok Ödülü Yarılanması

Geçmiş tecrübelere göre Litecoin şu anda blok ödülü yarılanması için yeterince fiyatlanmış durumda. Ancak Litecoin ağında daha önce sadece bir kez blok ödülü yarılanması gerçekleştiği için sağlıklı bir varsayımda bulunmak pek de mümkün görünmüyor. Litecoin 2015 yılındaki blok ödülü yarılanmasından yaklaşık 1.5 ay önce 8.5 dolar ile zirve yapmış ve ardından düşüşe geçmişti.

Litecoin’in 2017 yılının Nisan ayına kadar bir daha 8,5 dolarlık fiyat seviyesine ulaşamamıştı. Ancak geride bıraktığımız dört yılda kripto para piyasasının dinamikleri yadsınamaz bir şekilde değişti. Blok ödülü yarılanmasının uzun vadede LTC fiyatını olumlu etkileyeceği tahmin ediliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap