Kripto Para

Facebook 5 Milyar Dolarlık Tarihi Para Cezasına Çarptırıldı: Libra Nasıl Etkilenecek?

Yazar: Coin Bilgi

The Wall Street Journal’a göre, Facebook’un Federal Ticaret Komisyonu ile tekrarlanan gizlilik ihlalleri konusunda uzlaşmaya vardığı bildirildi. WSJ’ye  göre, Federal Ticaret Komisyonu bu hafta Facebook’un 5 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılmasını onayladı.

Federal Ticaret Komisyonu’nun aldığı karar nedeniyle sosyal medya devi kişisel verileri, başka şirketlerle paylaştığı gerekçesiyle 5 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalacak. Facebook’un adı geçtiğimiz yıllarda sayısı milyarlara ulaşan kullanıcıların kişisel verilerini Cambridge Analytica adlı bir şirketle paylaşmasıyla gündeme gelmişti. Facebook’un bu etik dışı davranışıyla ABD’nin 2016 yılındaki başkanlık seçimlerini doğrudan etkilediği düşünülüyor. Facebook’un aldığı 5 milyar dolarlık para cezası, Federal Ticaret Komisyonu’nun verdiği en ağır para cezası olarak tarihe geçti.

Libra

Geride bıraktığımız Haziran ayında Libra adlı kripto para birimini tanıtan Facebook’un bu hamlesi tüm dünyada büyük bir tartışma konusu haline geldi. Facebook2un merakla beklenen kripto parasının 2020 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak Cambridge Analytica skandalı ile birkez gündeme gelen Facebook’un çıkaracağı kripto paranın güvenli olup olmayacağı dünya gündeminde en çok tartışılan konular arasında. FED Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Facebook2un kripto para birimi Libra’nın tüm dünyadaki regülatörlerce takip edilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Ceza Facebook’u Nasıl Etkileyecek?

Öncelikle 5 milyar dolarlık ceza Facebook için pek de büyük değil. Hatta Facebook’un Cambridge Analytica skandalından ucuz kurtulduğunu dahi söyleyebiliriz. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde cezanın açıklanmasının ardından Facebook hisseleri 5 milyar dolardan fazla değer kazandı. Senatör Elizabeth Warren, Facebook’un çarptırıldığı cezaya ilişkin şu açıklamada bulundu:

Dürüst olmak gerekirse 5 milyar dolarlık ceza aslında Facebook için tam bir zafer oldu. Piyasaya bakınca bunu net bir şekilde görebilmek mümkün. Cezanın açıklanmasının ardından geçen 15 dakikalık sürede Facebook’un piyasa değeri 5 milyar dolardan fazla değer kazandı.Facebook denetleyemeyeceğiniz kadar büyük. Federal Ticaret Komisyonu’nun Facebook’u parçalarına ayırması gerekiyor.

Twitter’daki Türk kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Stratrade ise cezayı göstermelik bir gövde gösterisi olarak tanımladı ve şu açıklamalarda bulundu:

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap