Kripto Para

Şehrin Dört Bir Yanına Yerleştirilen Bitcoin ATM’leriyle Milyonlarca Dolar Aklandı

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

İspanya polisi, Avrupa’daki mevcut düzenlemelerin, Bitcoin ATM’lerinin kara para aklamada kullanımını engelleme konusunda yetersiz olduğunu açıkladı.

Bloomberg’e göre ise bu yetersizlik, kripto para ATM’lerinin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerinden yoksun olmasından kaynaklanıyor. Söz konusu açıklama, İspanya polisi’nin geçtiğimiz aylarda çökerttiği bir uyuşturucu şebekesinin parasını, Bitcoin ATM’leri yoluyla akladığının ortaya çıkmasının ardından geldi. Suç örgütünün kripto para ATM’leri üzerinden toplamda 10 milyon dolarlık para akladığı ortaya çıktı.

CCN’in haberine göre çete kendi kripto para ATM’lerini kiralayıp onları Madrid’de önceden belirlenmiş lokasyonlara yerleştirdi. İşlemlerinde de sahte kimlikler kullanan çete, bu şekilde şüphe uyandırmadan büyük miktarlardaki kara parayı aklamayı başardı. Operasyonda Bitcoin ATM’lerinin yanı sıra 4’ü soğuk toplamda 24 kripto para cüzdanı ele geçirildi.

4,4 Milyar Dolar Aklandı

Bitcoin ATM’lerinin kara para aklamak için kullanılması sadece İspanya da değil diğer ülkelerde de endişe yaratıyor. Örneğin İngiltere ve Kanada, geçmişte de benzer kaygıları dile getirmişti. Yapılan araştırmalara göre piyasaya sürüldüğü günden bu yana Bitcoin’le toplamda 4,4 milyar dolarlık kara para aklandı. CipherTrace’ın verilerine göre, suçlular 2009 yılının Ocak ayı ile 2018 yılının Eylül ayı arasında yaklaşık 380.000 Bitcoin akladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap