Kripto Para

Gürcistan Hükümetinden Örnek Gösterilecek Kripto Para Adımı

kripto para rehberi
Yazar: Coin Bilgi

Komşu ülke Gürcistan, yürürlüğe giren yeni bir yasayla kripto paralarla yapılan alım satım işlemlerini katma değer vergisinden muaf tutmaya başladı.

Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, geçtiğimiz günlerde kripto tüccarlarının ya da madencilerinin gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin bir yasa tasarısını onayladı. Geride bıraktığımız Haziran ayında yürürlüğe giren yasayla birlikte artık komşu Gürcistan’da kripto paralarla yapılan işlemlerden katma değer vergisi alınmayacak.

Söz konusu yasa, ülkedeki kişi veya kuruluşların, hiçbir şekilde katma değer vergisi ödemeksizin kripto para alım satımı yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca Gürcüler gelir vergisinden de muaf tutulacaklar. Maliye Bakanı Khaduri, Gürcü Larisi’nin ülkenin tek yasal para birimi olarak kalacağını belirtti ve  yabancı paralarda olduğu gibi ödemelerde kripto paraların kullanımına da  izin vermeyeceklerini açıkladı.

Gürcistan bu hamlesiyle yabancı kripto para şirketlerini kendi ülkesine çekmeyi amaçlıyor. Zira ülkede faaliyet gösteren şirketlerden yabancı uyruklu olmamak şartıyla artık katma değer vergisi alınmayacak. Çok kısa bir süre önce benzer bir adım atan İran uzak doğulu kripto para madencilerini ülkeye çekmeyi amaçlamıştı. Gürcistan bu hamlesinin başarıya ulaşıp ulaşamayacağını hep birlikte göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap