Kripto Para

Litecoin’de Kritik 4 Gün: Yarılanma LTC İçin Ne Anlama Geliyor?

litecoin nedir
Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Litecoin’de merakla beklenen blok ödülü yarılanmasına 4 gün kaldı. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, FED’in 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmesinin ardından Twitter hesabı üzerinden bir takım kinayeli açıklamalarda bulundu. FED başkanı Jerome Powell ve Başkan Donald Trump arasındaki anlaşmazlığa atıfta bulunan Lee’nin paylaşımı şu şekilde:

Litecoin madencilik ödüllerinin 4 gün sonra 4 yılın ardından ilk kez yarı yarıya düşüreceğimi açıklıyorum. Yarılanma Litecoin’deki ekonomik darboğazın önlenmesi için oldukça önemli. Ayrıca madencilik ödüllerini 2023’te bir kez daha yarılayacağım!

Blok Ödülü Yarılanması Nedir?

Yarıya almak hem Bitcoin hem de Litecoin blok zincirinde bir kuraldır. Her dört yılda bir gerçekleştirilir. Örneğin madencilik ödülleri, mayınlı blok başına mevcut 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürülür.

Litecoin ve Bitcoin Blockchain’lerinde blok ödülü yarılanması her dört yılda bir zorunlu gerçekleşiyor. Örneğin önümüzdeki günlerde Litecoin ağındaki madencilik ödülü 25 LTC’den 12,5 LTC’ye gerileyecek. Aynı şekilde 2020 yılının Mayıs ayında da Bitcoin ağındaki madencilik ödülü de 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürülecek.

Blok ödülü yarılanmalarından sonra madencilerin elde ettikleri Litecoin sayısı yarı yarıya gerileyecek. Bu nedenle Litecoin ve Bitcoin’deki blok ödülü yarılanmaları, merkez bankalarının uyguladığı enflasyon önlemleriyle benzerlik gösteriyor.

Litecoin Halving

Blok ödülü yarılanmaları kripto para piyasasının geleceğinde oldukça söz sahibi oluyor. Tarihin tekerrür etmesi durumunda, Litecoin’in değerinde nispeten artması bekleniyor. Örneğin 2015 yılındaki blok ödülü yarılanması öncesi 2,5 ile 5,5 dolar arasında işlem gören Litecoin yarılanma sonrasında fiyatını iki kat arttırmıştı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap