LongHash Raporu: Yatırımcısına en çok kazandıran altcoin’lerin ortak özelliği ne?

2019 yılının üçte ikisi geride kaldı


2019 yılının üçte ikisi geride kaldı. Ancak başta Bitcoin olmak üzere altcoin’ler yılın ortasındaki kısa süreli fiyat rallisi dışında varlık gösteremedi. Uzun lafın kısası kripto para yatırımcılarının birkaç yıldır beklediği boğalar bu yıl da piyasaya uğramadı. En azından şimdilik.

Bu yıl şu ana kadar kabaca Bitcoin %113, Ethereum %26, XRP %32, BCH %50 ve EOS %51 değer kazandı. Altcoin’lerin büyük bir kısmı beklentilerin uzağında kaldı. Sadece birkaç belli başlı altcoin yükseliş yaşadı.

LongHash yılın en iyi performans gösteren kripto para birimlerini belirlemek içinEthereum Blockchain’indeki ERC-20 token’larını analiz analiz etti. Analizde piyasa değerine göre en iyi 1.000 kripto para arasından değeri 1 milyar doların üzerinde olanlar ve stabil kripto paralar çıkarıldı ve geriye kalan 900 kripto para araştırmaya tabi tutuldu.

LongHash bu token’ları, fiyat, yıl başınddan bu yana yatırımcısına sağladığı getiri, işlem hacmi, token’ları tutan cüzdan sayısı, piyasa değeri ve  ilk 20 cüzdanda bulunan token yüzdesi gibi çeşitli boyutlarda ele aldı.

Analiz sonucunda piyasa değeri 100 milyon doların üzerinde 12, 10 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında 81 ve 10 milyon dolar ve altında ise 813 token bulundu. Getiri oranı açısından, token’ların yarısından fazlası negatif getiri oranı gösteriyor. Bu token’lardan yalnızca 38 tokenise % 500’ün üzerinde bir yatırım getirisine sahip. (Not: Bu analiz Bitcoin’in en son düşüşünden önce yapıldı, bu nedenle bu token’ların birçoğu bu nedenle düşüş yaşamış olabilir.)

Olağanüstü yıllık getiri oranına sahip 38 token’ın çoğunun, oldukça yüksek oranda jeton dağılımına sahip olduğu ortaya çıktı. Elde edilen 38 ERC-30 projesinde bu oran %60’ın üzerinde hatta öyle ki bazılarında bu oran %90’ı bile aşıyor. Yani bu projelerde token’ların %60’ı ile %90’ı ilk 20 cüzdan adresinde tutuluyor.

Raporda LongHash, token dağılımı ile yatırım getirisinin doğru orantılı olmadığını ancak, genellikle, daha küçük piyasa değerine sahip token’ların daha tekel token dağılımlarına sahip olduğuna, bu nedenle piyasadaki büyük oyuncuların fiyatı değiştirmesini daha kolaylaştırdığını ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın