SON DAKİKA: “İnsanlık Tarihinin En Büyük Manipülasyonu” İddiasıyla Tether’a Dava Açıldı

Çok kısa bir süre önce Tether ve Bitfinex bir bildiri yayımlamış ve bu bildiride kendilerine yönelik bir manipülasyon davasının açılmasını beklediklerini iddia etmişti


Çok kısa bir süre önce Tether ve Bitfinex bir bildiri yayımlamış ve bu bildiride kendilerine yönelik bir manipülasyon davasının açılmasını beklediklerini iddia etmişti. O dava bugün açıldı. ABD dolarına 1:1 sabitlenmiş Tether 1 doların altını görürken kripto para piyasasında hafif bir yükseliş yaşandı.

1,4 trilyon dolarlık zarar

Bugün açılan davada Tether ve kardeş şirketi Bitfinex bugüne kadarki en büyük balonu yaratmakla ve kripto para piyasasını manipüle etmekle suçlanıyor.Davayı açan avukatlar ise daha önce Craig Wright’a da dava açan Vel Friedman ile Kyle Roche olduğu ortaya çıktı. Dava dilekçesinde Bitfinex ve Tether’ın yatırımcıları 1,4 trilyon dolardan daha fazla zarara uğrattığı belirtiliyor. İşte o ifadelerden kısa bir kesit:

    “Şu an toplam zararı hesaplamak için erken, ancak sanıklar tarafından yapılan vurgunun eşi benzerinin daha önce görülmediğine dair çok az şüphe var. Varsayılan sınıfa olan borçları muhtemelen 1.4 trilyon ABD Dolarını aşıyor. ”

Tether ve Bitfinex’ten karşı açıklama

Açılan davada Tether ve Bitfinex’in işlediği suçlar arasında banka dolandırıcılığı, kara para aklama; belli yasa dışı faaliyetlerden kaynaklanan karşılıksız işlemler, lisanssız para aktarma işinde çalışma bulunuyor. Bitfinex ve Tether sözcüsü Joe Morgan ise CoinDesk’e yaptığı açıklamada söz konusu iddialara ilişkin şu açıklamaları kaydetti:

    “Tether ve bağlı kuruluşları hiçbir zaman kripto para piyasasını veya piyasa fiyatlandırmasını manipüle etmek için Tether token’larını kullanmadı. Tüm Tether token’ları dolar rezervleriyle tamamen destekleniyor ve kripto paraların fiyatlandırmasını kontrol etmek amacıyla değil, piyasa talebine göre üretiliyor. Tether’in kripto para birimi ekosistemi içindeki etkinliği, likidite ve geniş çapta uygulanabilirliği nedeniyle yasadışı faaliyetleri mümkün kıldığını söylemek doğru değil.”

Tether’in kripto para piyasasını manipüle etmek için kullanıldığına dair iddialar bir yıldan fazla bir süredir ortaya atılıyor. Geride bıraktığımız yılın Haziran ayında yayınlanan bir araştırmada, Austin Texas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ise Tether’ın kripto para piyasasını manipüle ettiği iddialarını doğrular nitelikte bir rapor yayınlamıştı.

İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın