Kripto Para

BBC Editörü 170 Bin Liralık Ethereum’unu Nasıl Kaybettiğini Anlattı

Ethereum teknik analizi

BBC’nin teknoloji editörü Monty Munford, zar zor biriktirdiği 30.000 dolarla satın aldığı kripto paralarını nasıl kaybettiğini anlattı. Munford’un yaptığı basit bir hata, tüm kripto yatırımına mal oldu. Monty, 2017’de, arkadaşlarından aldığı tavisyeyle çok fazla düşünmeden emekliliği için biraz tasarruf sağlamak amacıyla Ethereum’a yatırım yaptığını yazdı.

Kripto Paralarının Özel Anahtarını Gmail’de Sakladı

Monty’yi Ethereum’larını satın aldıktan sonra borsada değil de MyEtherwallet cüzdanında tutmaya karar verdi. Her kripto para kullanıcısı gibi Monty’ye de kripto paralarını sakladığı cüzdanının özel anahtarını çok dikkatli bir şekilde muhafaza etmesi gerektiğini biliyordu. Ancak üşengeçliği nedeniyle Monty özel anahtarını diğer belgelerini de sakladığı Gmail taslaklarına kaydetti. Teknoloji muhabirine göre bu büyük bir hataydı ve tüm kripto para yatırımlarını kaybetmesine neden oldu.

Monty, Ethereum’un fiyatının düşmeye başladığını görünce onları satmak istedi ancak bunun için çok geçti, bütün parası gitmişti. Hesabını ele geçiren hacker’lar Monty’nin Ethereum’larını çoktan başka cüzdanlara aktarmıştı.

Dolandırıcılar Ethereum’ları Binance’e Aktarmış

Kripto para topluluğundan bazı arkadaşlarıyla konuştuktan sonra Monty fonlarının Binance’e taşındığını ve daha sonraki 60 dakika içinde ise tekrar başka bir cüzdana  taşındığını öğrendi. Binance ile iletişime geçtiğinde Monty, talebinin 72 saat içinde işleme konulacağını bildiren otomatik bir mesaj aldı.

Monty Ethereum’larını çalan dolandırıcıların IP adreslerini tespit etmeyi başarsa da fonlarına henüz kavuşabilmiş değil. Soruşturma hala devam ediyor, ancak Monty’nin içinde parasını geri alabileceğine dair çok az umut var. Monty’ye göre, parasının çalınmasından daha kötü olan şey ise onları geri almak için hiçbir şey yapamamasıydı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap