Kripto Para

Bitcoin Fiyatı Manipüle Ediliyor Olabilir

Yazar: Coin Bilgi

Yapılan yeni bir araştırma Bitcoin fiyatının dönem dönem manipüle edildiği şüphelerini güçlendirdi. Araştırma şirketi Arcane Research tarafından yapılan bir çalışmada CME Group’un Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin teslim tarihlerinin yaklaşmasının Bitcoin fiyatına ve kripto para piyasasına olumsuz şekilde yansıdığı gözlendi.

CME’nin Bitcoin Vadelileri

2018 yılının Ocak ayı ile 2019 yılının Ağustos ayına kadarki dönemde Bitcoin fiyatı üzerinde incelemelerde bulunan Arcane Research’ün bulgularına göre Bitcoin fiyatı CME’in BTC vadelilerinin teslim tarihlerinin yaklaşmasıyla çok ciddi bir düşüş dalgasıyla karşı karşıya kaldığını belirledi.

Ayrıca Arcane Research’ün araştırma verilerini son birkaç günde yaşanan ve Bitcoin’in 8 bin dolar seviyesine gerilemesiyle sonuçlanan çöküş öncesinde yayınladığı da dikkatlerden kaçmadı. Bu süreçte Bitcoin kontratlarının %50’sinin vadesinin dolduğu göze çarpıyor.

Manipülasyon Kasıtlı Mı Yapılıyor

Arcane Research Bitcoin’deki bu şaşırtıcı dönemsel fiyat hareketlerinin şüpheleri de üzerine topladığını bildiriyor. Çünkü paylaşılan veriler Bitcoin fiyatının, kontratların teslim dönemlerinde manipüle edildiği teorisini destekliyor.

Arcane Research ayrıca yaptığı diğer bir araştırmada Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin geride bıraktığımız Ağustos ayında CoinMarketCap ve benzeri sitelerde belirtildiği gibi %70 civarında değil %90 bandında olduğu iddiasını ortaya atmıştı.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap