Takip Edin

Kripto Para Haberleri

TCMB’nin Geliştirdiği Kripto Para 2020’de Resmen Uygulamaya Konulacak

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

9 Temmuz’da ilk olarak Coinbilgi.net‘in duyurduğu TCMB’nin dijital para hamlesine ilişkin detaylar netleşmeye başladı. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda ülkemizin gelecek yılki ekonomik büyüme hamlelerine yer verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan programda kripto para kullanıcılarını ve yatırımcıların oldukça heyecanlandıracak bir detaya da yer verildi.

TÜBİTAK’la iş birliği içerisinde geliştirilecek

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan verilere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TÜBİTAK iş birliği ile önümüzdeki yıl, Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası için yazılım geliştirme çalışmaları tamamlayarak test çalışmalarına başlayacak. Program’da ayrıca geçtiğimiz hafta gündeme getirdiğimiz Rusya’nın SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği SFPS’e yönelik inceleme çalışmalarının sürdürülerek Türkiye’nin de SFPS’i kullanması için çalışmalar yürütüleceği belirtiliyor.

blank

https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/52f7c4d2-852f-4a9e-b343-be9ef8b66754/2019%2F10%2F20191104M1-1.pdf

Tedbir 249.5’te ise açıkça Tübital ortaklığında Blockchain tabanlı dijital para projesinin uygulamaya konulacağı belirtiliyor.

Finansal Teknojiler Vurgusu

Ayrıca programın geri kalanında ise ülkemizde Finansal teknolojiler ekosisteminin gelişmesine vyönelik yol haritası oluşturulacağı da belirtiliyor.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

  1. Aydınlı Bitcoin Dolandırıcısı S.Y. Bitcoin Balinası Çıktı: 8.300’ü Aşkın BTC’si Var
  2. Tradingview Analisti: BNB Kısa Süre İçerisinde Yükselişe Geçecek
  3. Socios’tan Beklenen Açıklama Geldi: Galatasaray’ın Taraftar Token’ı Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

#Bitcoin, #Blockchain ve kripto paralar hakkında güncel bilgiler, haberler ve analizler | News and analysis about cryptocurrency’s in #Turkish language

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto Para Haberleri

Güney Kore Maliye Bakanı Kripto Para Vergi Planını Onayladı

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

guney korede dijital vergi

Güney Kore maliye bakanı ülkedeki kripto para birimine vergi uygulanacağını doğruladı.

Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-Ki, 17 Haziran’da parlamento finans komitesine konuşurken kripto para birimine vergi koymayı planladığını açıkladı. Yerel haber kuruluşu Korea JoongAng Daily’den çıkan rapora göre, bakanlık planın ayrıntılarını gelecek ay açıklayacak. Hong ayrıca, vergi sisteminin piyasa koşullarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Ancak özellikle bu yıl, vergilendirilebilir kalemler ve vergi türleri listesini düzeltmek için çalıştıklarını da ifade etti.

Önceki Kripto Vergi Teklifleri

Son haberlere göre, bakanlık bu yıl Ocak ayında kripto para birimi geliri üzerinden% 20 vergi almayı düşünüyordu. Bununla birlikte Kore Vergi Politikası Birliği, planlanan kripto para birimi gelir vergisinin uygulamaya geçmesinden önce, başlangıçta düşük seviyeli ve iki aşamalı bir vergi yapısı önerdi.

Ancak bu tekliflerden hangisinin uygulanacağı konusunda daha fazla bilgi verilmemiştir.

Küreselleşmiş Ekonomi İçin Gerekli Dijital Vergi

Bakan ayrıca hükümetin yeni bir dijital vergi yapısı üzerinde uluslararası görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Ülkenin yabancı firmalardan vergi gelirini artırabileceğini belirterek, böyle bir vergiye kişisel desteğini ifade etti. Ancak, bazı yerel firmaları da dış vergilendirmeden sorumlu tutabileceğini açıkladı.

 

Devamını oku

Borsalar

Binance, İngiltere’de Düzenlenecek Bir Ticaret Platformu Başlatıyor

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

binance borsa

Kripto borsası Binance, bu yaz İngiltere’de düzenlenecek bir ticaret platformu kurmak için hazırlıklara başladı.

Londra merkezli haber ajansı Reuters, Çarşamba günü konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre kurulacak olan ticaret platformunun hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara yönelik olduğu öğrenildi. Haberin devamına göre, oluşturulacak ticaret platformu İngiltere’nin Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından düzenlenecek.

Kripto borsası Binance, başlangıçta Pound ve Euro kullanılarak işlem görebilen 65 dijital varlığı desteklemeyi planlıyor. Binance, ‘Birleşik Krallık Daha Hızlı Ödeme Hizmeti’ ve ‘Tek Euro Ödeme Alanı’ olmak üzere iki ağ sayesinde doğrudan banka havalelerini destekleyeceğini bildirdi.

Platformun lansman duyurusu, Binance’ın  Teana Baker-Taylor’ı, İngiltere’nin müdürü olarak işe almasından bir ay sonra yapıldı.Kripto borsası Binance’nin Reuters’e verdiği demeçe göre, İngiltere’nin kripto paraya olan ilgisi ciddi oranda arttı. Borsanın amacı ise bu ilgiyi yakalayabilmek için bahis gibi ürün ve hizmetler yolunu kullanmak.

Binance, bu yıl daha fazla kurumsal müşteri çektiğini iddia ediyor. Verilere göre; kurumsal müşterilerin sayısında 2019’un son çeyreğinden bu yana  % 47,4’lük bir artışın olduğu söylenebilir.

Binance’ın hali hazırda ABD, Singapur, Güney Kore, Uganda ve Jersey’de kripto para ticaret platformları bulunuyor.

 

Devamını oku

Bitcoin Haberleri

Bitcoin Yükseliş Trendi Sarsılsa da Yatırımcılar Düşüşten Endişe Duymuyor

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin

Bitcoin (BTC), haftalardır belli bir işlem aralığında seyrettikten sonra, bu aralığın altına düştü ve yeniden yükseldi. Yazım sırasında, önde gelen kripto para 9.500 dolardan işlem görüyor. Yükseliş, analistler tarafından mevcut konsolidasyon aralığında sağlam bir şekilde tutunmayı başaran lider kripto para için boğa hareketi olarak kabul edildi.

Anonim bir kripto para trader’ı, Bitcoin’in 9.500 dolara çıkmasının yükseliş trendinde sarsılmaya neden olduğunu söyledi ve bu durumu gösteren aşağıdaki grafiği paylaştı. Grafikte, en büyük kripto para biriminin mevcut fiyat hareketinin üstünde kırmızı fiyat bandıyla gösterildiği gibi düşüş eğiliminin oluşmaya başladığı görülüyor.

Yatırımcılar Endişe Duymuyor

Bitcoin yatırımcıları, Mart ayından sonra oluşan boğa trendindeki bozulmaya rağmen endişeli gibi görünmüyor. Blockchain analiz firması Glassnode, 0.1’den fazla Bitcoin tutan adreslerin sayısının son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesini geçerek 3.054.282 adrese ulaştığını bildirdi. Bu sayı, güçlü bireysel birikimi ve kripto paraların kripto diasporası arasındaki dağılımı gösteriyor.

blank

Bireysel Bitcoin sahiplerindeki büyüme, toplam BTC arzının %61’inden fazlasının geçen yıl boyunca hareket etmediği ve yatırımcılar arasında kripto para biriminin daha çok yükselmeye hazır olduğuna dair güçlü bir inanca işaret ediyor.

Devamını oku